Сигурно плаћање на путовању: Шест савета за безбедне трансакције
Летњи одмори су увелико у току, а сви који жељно ишчекују одмарање на плажи, откривање нових култура или обиласке живописних градова, увелико се припремају пакујући кофере и планирајући маршруте.
Међутим, поред планирања свакодневног уживања, важно је да мислите и на сигурност својих финансија. Плаћање у иностранству може носити са собом одређене ризике, али уз пар једноставних савета, можете осигурати безбедне и једноставне трансакције где год да се налазите.
1. Користите платне картице
Први савет био би да користите платне картице, као најсигурнији начин плаћања који нуди заштиту од крађе и може се лако блокирати у случају губитка. Препоручује се да плаћање обављате платном картицом везаном за девизни рачун на ком имате средства у валути земље у којој се плаћање обавља (на пример, у еврима), јер за већину таквих картица не постоји провизија при плаћању. Ако са девизне картице у еврима плаћате рачун изражен у некој другој валути, банка ће вам наплатити само трошак конверзије валуте. Осим тога, неке платне картице укључују путно осигурање или друге бенефите, као што су попусти на одређене услуге или приступ лоунге просторијама на аеродромима. Проверите са својом банком које погодности ваша картица нуди и искористите их како бисте додатно побољшали своје искуство на путовању.
2. Проверите курсне листе и накнаде
Пре плаћања картицом, било да је дебитна или кредитна, проверите курсну листу и накнаде које ваша банка наплаћује за међународне трансакције. Упознајте се са условима како бисте избегли непријатна изненађења. Такође, размислите о коришћењу картица које нуде бенефите попут поврата новца (цасхбацк) или попуста када их користите за резервације смештаја (као што су Booking.com или Аирбнб). Ово вам може помоћи да уштедите новац током путовања и да се боље припремите за евентуалне додатне трошкове. Увек је корисно истражити и упоредити различите понуде како бисте максимално искористили предности своје картице и оптимизовали своје трошкове на путовању.
3. Избегавајте ношење великих сума готовине
Уколико сте ипак љубитељ папирног новца, имајте на уму да ношење велике количине готовине може бити ризично. Ако вам је потребна готовина, најбоље би било да је подигнете на свом банкомату пре самог путовања. У случају да ипак морате да подигнете готовину у иностранству, наш савет је да подигнете мањи износ на банкомату банке која припада истој групи као и ваша матична банка, јер у том случају обично избегавате додатне провизије. Распитајте се да ли у земљи у коју путујете постоји банка која припада истој групи као и ваша матична банка, јер то може значајно смањити трошкове подизања готовине.
4. Сачувајте потврде о плаћању
Увек чувајте рачуне и потврде о плаћању, које вам могу бити од помоћи ако дође до неспоразума или рекламације. Такође, пратите стање на свом рачуну редовно како бисте брзо уочили неауторизоване трансакције и одмах реаговали. Имајте код себе и број корисничког центра банке који ћете одмах позвати уколико приметите неку сумњиву активност.
5. Чувајте се јавне WI-FI мреже
Када у иностранству плаћате онлајн, користите сигурну, приватну интернет конекцију или мобилне податке, јер јавна Wi-Fi мрежа може бити ризична, с обзиром на то да је приступ вашим подацима олакшан. Ако морате да користите јавни Wi-Fi, ипак избегавајте унос осетљивих информација и онлајн плаћања. Препоручљиво је да користите ВПН (Виртуал Привате Network) услугу, како бисте смањили ризик од крађе података. Такође, увек се излогујте са својих налога након коришћења и редовно ажурирајте сигурносне поставке на својим уређајима.
6. Консултујте се са банком пре путовања
Пре него што кренете на пут, обавестите своју банку о планираном путовању, да бисте избегли блокирање картице због сумњивих трансакција. Такође, будите слободни да се консултујте са службеницима – питајте их за савете о безбедном плаћању у иностранству и информишите се о доступним услугама које вам могу бити значајне током пута.
За више информација о врстама плаћања, картица и начинима на које можете да их користите, посетите платформу ErsteZnali.rs. Платформа је део бесплатног, некомерцијалног програма финансијске едукације грађана који већ неколико година спроводи Ерсте Банка, са циљем да најшира заједница, од наших најмлађих суграђана до одраслих, боље управља својим финансијама.