СЈАЈНА ВЕСТ СТИЖЕ СА СРПСКИХ ПОЉА: Завршена сетва на 600.000 хектара, усеви у добром стању
У једном делу централне Србије било је више кашњења са сетвом због кише и закаснелог скидања кукуруза
Јесења сетва пшенице у Србији окончана је пре неколико дана на нешто више од 600.000 хектара, а усеви су у добром стању, речено је у Удружења "Жита Србије".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/02/drkeca.jpg?itok=eHkGGkVi)
КАРДИОЛОГ ОТКРИВА: Да ли је могуће спречити болести срца и крвних судова
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/penzioneri_foto_srbijadanassasa_dzambic_1.jpg?itok=rbJ03UCc)
ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА БУДУЋЕ ПЕНЗИОНЕРЕ! Ако вам фале ДВЕ или ПЕТ година до пензије - једно морате знати
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/07/09/profimedia-0364484272.jpg?itok=9jDTVw78)
ВЕЋИ ПОРЕЗ НА ИМОВИНУ У 2021! Београђани биће поскупљење ево и колико
- У једном делу централне Србије било је више кашњења са сетвом због кише и закаснелог скидања кукуруза, али не може се рећи да смо посебно одоцнили ако се има у виду да се код нас сеје током целог новембра - каже Вукосав Саковић из Удружења "Жита Србије".
Напомиње да су генерално усеви у добром стању и да би пољопривредници требало да буду задовољни, "јер смо имали стеву која је била јефтинија него претходних година, а опет пшеница на њивама изгледа лепо".
Саковић је додао како извоз пшенице и брашна и даље иде успорено, јер је цена на домаћем тржишту нешто боља него на међународном. Прецизирао је да се килограм пшенице у Србији плаћа 21 динар до 21,50 динара, док је извозна цена од 20,50 до 21 динар.
- Проценили смо да од овогодишње жетве можемо да извеземо око 1,3 милиона тона, али је и овако милимална разлика довољна да извоз иде успорено. Месечно се извезе свега до 35.000 тона пшенице и до 10.000 тона брашна - навео је Саковић.
Такође, разлози су то што је жетва била добра, држава је због епидемије одложила неке финасијске обавезе пољопривредника, а самим произвођачима тренутно није неопходан новац, па чекају бољу цену.
То увек носи ризик, јер нико не може да гарантује цену која може и да падне, упозорио је Саковић.