Склапа се највећи пакт на свету, али Американци неће бити у њему
Министри трговине азијских држава састали су се у Ханоју у Вијетнаму, како би под вођством Кине размотрили услове једног свеобухватног пакта
Овај пакт би се нашао у центру пажње због повлачења Вашингтона из регионалних споразума о слободној трговини у корист оних билатералних. Споразум 16 азијских земаља "Регионално свеобухватно економско партнерство" (РЦЕП) биће највећи уговор о слободној трговини у свету, који покрива око половине светске популације, извештава агенција АФП.
СРАМОТА: Словаци потписују петицију ПРОТИВ СРПСКИХ РАДНИКА
ЦАКА КОЈУ МОЖДА НИСТЕ ЗНАЛИ: Ево како да када сипате гориво добијете ПОПУСТ!
Овим документом се експлицитно искључују Сједињене Државе, које су раније преводиле други регионални трговински пакт - Транспацифичко партнерство (TPP) - док га амерички председник Доналд Трамп није у јануару 2017. елиминисао, називајући га "убицом радних места".
На састанку у Ханоју, који је по 19. пут окупио преговараче РЦЕП-а, доминирала је реторика у корист слободне трговине, која снажно одудара од Трампових говора током предизборне кампање у којима је промовисао слоган "Америка на првом месту".
- У контексту протекционизма који се јавља у бројним великим економијама у свету, сматрамо да ће закључење преговора о Споразуму о РЦЕП-у пренети јасну и доследну поруку о политици отварања и економске интеграције земаља у азијском региону - изјавио је министар трговине Вијетнама, Тран Туан Анх, који је председавао скупом.
Поред Пекинга, планирани споразум о РЦЕП-у ће окупити десет чланица Асоцијације земаља југоисточне Азије, плус Индију, Јапан, Јужну Кореју, Аустралију и Нови Зеланд. Овај документ је избио у први план након америчког повлацења из TPP-a, који је сматран највећим трговинским споразумом у свету када је потписан у фебруару 2016, након вишегодишњих преговора.
Под тадашњим америчким председником Бараком Обамом, TPP је америчким савезницима пласиран као јединствена прилика за преузимање иницијативе у светској трговини - и обезбеђење да Кина не преузме примат у диктирању глобалних трговинских услова, наводи АФП.