Скоро 20.000 динара месечно за ову групу грађана! Ево до кад траје пријава и који си услови
У току су пријаве студената на Конкурс за доделу студентских стипендија за недостајућа занимања, који је и ове године расписало Министарство просвете, а овогодишња стипендија има рекордан износ - 19.800 динара, као додатна мотивација за школовање за наставничка занимања.
- Стипендија за недостајућа занимања ове године има рекордан износ, 19.800 динара, што је чини једном од највећих стипендија у нашој земљи - рекла је за Танјуг Маргарета Смиљанић, председница Студентске конференције универзитета у Србији (СКОНУС).
Конкурс траје до 31. октобра, а стипендије су предвиђене за 250 студената и за њу се, како је Смиљанић навела, могу јавити студенти који студирају математику, биологију, хемију, физику, педагошке науке и језике - студенти друге и треће године који су држављани Србије и имају просечну оцену изнад 7.5.
- Овом стипендијом 250 студената добија додатну мотивацију да се школује за наставничка занимања, која су нам у овом тренутку заиста неопходна - рекла је Смиљанић.
Како је истакла, први пут су јавност и Министарство у фокус ставили проблем наставничких занимања.
- Могу рећи да се до сада тема стипендија није оволико позитивно одразила на мотивацију младих да остану у професији која је за свако друштво најважнија - рекла је Смиљанић.
Она је нагласила да је једна од обавеза ове стипендије да се 250 младих стипендиста запосли у школама у Србији и допринесе образовању.
Корисници стипендија се обавезују, прецизирала је она, да ће у року од две године од дипломирања прихватити посао у школи на територији Србије, као и да ће остати да раде у школи најмање онолико колико су примали стипендију.
- Право да се пријаве на Конкурс за доделу стипендија имају студенти високошколских установа чији је оснивач Србија или аутономна покрајина, који су уписани први пут у текућој школској години у другу или трећу годину студија првог степена једног од наведених студијских програма, чије се школовање финансира из буџета Србије, који нису у радном односу, који имају држављанство Србије, који нису губили ниједну годину током студија, уз максималну ефикасност током студирања - рекла је Смиљанић.
Танјуг