СКУПА ЦЕНА: АРАПСКО ПРОЛЕЋЕ коштало БЛИСКИ ИСТОК 614 милијарди долара
Арапско пролеће је од 2011. коштало регион 614 милијарди долара изгубљене добити, објавиле су Уједињене нације. Најгоре је прошла, односно пролази Сирија, која је према проценама ESCWA изгубила око 259 милијарди долара.
Бројка је еквивалент 6 посто укупног БДП у регији, између 2011. и 2015. године, наводи ESCWA (Економска и социјална комисија УН за Азију и Пацифик).
У извештају се описује друштвени напредак као „мрачан“, права грађана у неколико земаља су назадовала. Подаци УН такође показују да су сукоби продубили јавни дуг, повећали незапосленост, корупцију и сиромаштво и значајно погоршали кризу избеглица.
Устанак, који је започео у Тунису срушио је лидере четири земље, али и довео до рата у Либији, Сирији и Јемену, као и економску и друштвену стагнацију у арапским земљама. Најгоре је прошла, односно пролази Сирија, која је према проценама ESCWA изгубила око 259 милијарди долара.
Економска анализа је спроведена помоћу пројекције раста пре устанка. Она такође укључује и земље које политички сукоб није директно погодио, него посредно – кроз проток избеглица, губитак прихода или пад туризма.
Оцене УН су дошле у време када је Међународни монетарни фонд (MMF) одобрио трогодишњи, 12 милијарди долара тежак кредит Египту да би помогао излазак земље из дубоке економске кризе.