Шок на тржишту рада: Компаније скраћују радно време и смањују плате
Да ли је ово почетак краја?
Ситуација на немачком тржишту рада се погоршава. Месечни барометар запошљавања института Ифо у четвртак је забележио најниже вредности од врхунца пандемије средином 2020. године.
- Све више компанија прекида нова запошљавања. Такође, све чешће размишљају о отпуштањима - рекао је Клаус Волрабе, шеф одељења за анкете у Ифо.
Ситуација је посебно тешка у сектору производње.
- Индустрија покушава да се избори с кризом комбинацијом скраћеног радног времена и отпуштања - рекао је Волрабе, осврћући се на праксу смањења радних сати.
Иако су углавном индустријске компаније планирале смањење радне снаге, Волрабе је приметио сличан тренд у малопродаји.
У сектору услуга, који је дуго бележио раст запослености, сада се очекује стагнација. У грађевинском сектору има мало промена.
У производњи Ифо примећује знаке даљег ширења праксе скраћеног радног времена. Смањењем радних сати и, у складу с тим, плата, многе компаније покушавају да избегну отпуштања.
У новембру је 17,8 одсто испитаних предузећа планирало смањење радних сати, у поређењу са 14,3 одсто у августу. За наредна три месеца 28 одсто фирми очекује примену те мере, што је пораст у односу на 23 одсто из августа.
Иако компаније обично не спроводе ову политику у пуној мери, раст показује јасан негативан тренд.
Ифо наглашава да је стопа смањења радних сати и даље ниска у поређењу с претходним кризама. Почетком 2020. године, на врхунцу пандемије, 59 одсто индустријских компанија скратило је запосленима радно време.
Мера највише погађа компаније у металској индустрији, 41,7 одсто, затим произвођаче намештаја, 33,7 одсто и аутомобилски сектор, 27,2 одсто.
Ови проценти односе се на удео компанија чији запослени раде скраћено. Мера често погађа само део радне снаге, па је укупан проценат запослених који раде мање од пуног радног времена значајно нижи.