СРБИ ПРЕКО НОЋИ ИЗГУБИЛИ ДВА МИЛИОНА ЕВРА: Један потез овог милијардера уништио је 5.000 наших грађана
Сваки Србин на деоницама једне компаније изгубио је по 350 евра.
Срби који тргују акцијама "Тесле", произвођача најпознатијег електричног аутомобила, изгубили су практично преко ноћи, у уторак, скоро два милиона евра. Имајући у виду да овим акцијама на страним берзама тргује око 5.000 наших грађана и да је њихов просечан улог по 5.000 евра, сваки Србин за само неколико сати, на деоницама једне компаније изгубио је по 350 евра.
Проверите зашто је сви имају у телефону! Свако ко ово користи, решава све проблеме једним кликом
ПОВЕЋАВА СЕ СТАРОСНА ГРАНИЦА ЗА ПЕНЗИЈУ? Из ПИО фонда издали важно обавештење за све грађане Србије
ОД ДАНАС ОВО ЈЕ НАЈБОГАТИЈИ КИНЕЗ НА СВЕТУ: Невероватно је који посао му је донео огромно богатство
Деонице компаније којом управља Илон Маск потонуле су 22. септембра за 5,6 одсто, па затим и додатних 6,9 одсто и то док си рекао "кекс", јер су инвеститори негативно реаговали на суздржане најаве у погледу новог производа.
Очекивало се да ће Маскова компанија у уторак поподне објавити детаље о новој врсти батеријских ћелија коју је развила, али је Илон Маск у понедељак упозорио на препреке за постизање масовне производње и навео да ће тек за три године бити могуће радикално смањење цене аутономних електричних возила.
И управо то је био окидач за суноврат вредности акције коју су Срби најчешће и куповали и купују. Њихов улог у Маскову компанију, претходно је већ био на удару и то почетком септембра када је вредност акција Тесле пала за 15 одсто.
Иначе, акцијама страних компанија тренутно тргује око 8.000 Срба, што је практично дупло више него пре четири године. Годинама уназад једна од најпопуларнијих акција била је деоница Фејсбука, а данас су то акције "Гугла", "Тесле", "Епла" и "Амазона". Притом, треба имати у виду да су многе ове акције, попут Тесле, имале веома турбулентна кретања током године. На акцији Тесле се могло (у зависности од момента улагања) током године зарадити и дупло, али у зависности од момента уласка и изласка у инвестицију, могло се доста и изгубити.
Нашим грађанима све интересантније су и неке друге робе попут нафте, злата, пшенице, соје, кукуруза, шећера и кафе… У питању су берзански артикли који имају цене и којима се тргује баш као и акцијама.
Пре око пет година, наши грађани махом су куповали акције компаније "Нинтендо", која је лансирала тада најпопуларнију игрицу у свету "Покемон го". За само неколико дана, акције је купило више од 100.000 грађана из целог света и тада је зарада била више него изванредна.
Срби су претходно били "залуђени" и акцијама "Алибабе", кинеске интернет компаније. У првом дану трговања, цена њене деонице је скочила за више од трећину, тачније 36 одсто - са 68 на 92 долара.
- Све је више наших људи који се укључују у глобално инвестирање. Пошто је Београдска берза потпуно замрла око две трећине клијената већ је прешло на глобалне берзе. Очекујемо нове инвеститоре који желе да се укључе у савремене глобалне финансијске токове и своју штедњу уложе у робе и акције уместо у банкарску штедњу или некретнине. Предност је то што је технологија обезбедила врло једноставан и модеран процес трговања, тако да данас људи преко брокерских платформи инвестирају у делићу секунде преко телефона, таблета или рачунара - прича брокер који из Србије свакодневно тргује на берзама у Њујорку и Лондону.
Како истиче, не постоји најмањи износ који инвеститори морају да уложе, али да би се купило више акција, што смањује ризик, не би требало почињати са сумом мањом од неколико хиљада евра.
Како купити акције страних компанија?
Акције страних компанија могуће је купити преко домаћих посредника, а такву услугу у Србији нуди неколико брокерских кућа и банака. Укупна провизија зависи, наравно, од количине инвестираних средстава и обично је нижа од 1 процента. Неопходно је прикупити што више информација о пословању компаније, а информације о самој трговини могу се добити преко великог броја интернет портала специјализованих за инвестирање, као и од брокера.
Порез на добит
Порез на капиталну добит (разлика између продајне и куповне цене) износи 15 одсто. Тако, на пример, ако се купе акције за 5.000 евра, а продају се за 6.000 евра, плаћа се 15 одсто пореза на 1.000 евра што је 150 евра. То је и једини трошак, поред брокерске провизије која износи око 1 одсто.