СРБИЈА ЦЕНИ СВОЈЕ ИНВЕСТИТОРЕ: Породица Soylemez је отворила фабрику у Житорађи и добила наше држављанство!
Породица Soylemez је отворила фабрику у Житорађи
Влада Србије недавно је донела решење о пријему у српско држављанство Керема и Абдулвахапа Soylemeza, власника турске компаније Soylemez Rubber & Пластиц, која је у Житорођи отворила фабрику која производи делове за аутомобилску индустрију.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398700/skola4.jpg?itok=IsWJW8tP)
КРИЗНИ ШТАБ ДОНОСИ ОДЛУКУ: Онлајн настава до пролећа? Зависи само од једног параметра!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/08/profimedia-0533898009.jpg?itok=y0ItqTkU)
ОКО 200.000 АРАНЖМАНА ПОД ЗНАКОМ ПИТАЊА: Грчка постала огроман проблем и за агенције и за путнике
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398782/profimedia-0354521600_1.jpg?itok=W8M70v_3)
ВАШЕ СМЕЋЕ ЈЕ НЕКОМЕ БЛАГО: Људи масовно продају нежељене поклоне онлајн
То практично значи да српске власти настављају праксу, која је присутна последњих година, да страним инвеститорима поред субвенција као подстицај за отварање погона, даје и наш црвени пасош, чиме им показују да уважавају њихова улагања.
Тако ће поред турског, чланови породице Soylemez, имати и српско држављанство а основ за овакву одлуку даје и Закон о држављанству. У члану 19 овог документа јасно је дефинисано да српски држављани могу да постану и они странци чији би "пријем у држављанство Републике Србије представљао интерес за Републику Србију".
Другим речима, Влада је проценила да Керем и Абдулвахап Soylemez испуњавају законске услове односно да је давања држављанства овим привредницима у интересу Србије. Реч је о привредницима који су на српком тлу од 2017. године када су у Житорођи отворили фабрику која производи делове за аутомобилску индустрију.
Ту су дошли на основу склопљеног споразума са Владом Србије која им је као подстицај да у овој неразвијеној општини отвори погон, дала субвенције у износу од 1.120.000 евра. Та подстицајна средства су им дата у три транше, 2017, 2018. и 2019. године а њихова обавеза је била да у трогодишњем периоду запосле најмање 160 радника на неодређено време. То су и урадили а постоје планови да у наредном периоду прошире производњу и повећају број запослених.
Извор из Немањине 11 тврди да управо то што су испунили све обавезе из уговора и што њихова фабрика значајно доприноси укупним привредним и извозним резултатима, Влада је проценила да има основа да се Керему и Абдулвахапу Soylemezu да српско држављанство.
- Ови страни инвеститори су све преузете обавезе из споразума са Министарством привреде испунили. Врло је важно што су они отварањем погона у Житорођи значајно решили и проблем незапослености у овој општини. Запослили су више од 160 људи а у плану имају да проширењем неких производних линија у наредном периоду тај број буде чак 500. Давање српског пасоша је подстицајна мера да те своје планове остваре и остану на нашим просторима јер и друге земље региона су биле заинтересоване за њихова улагања. Српско држављанство се не даје само привредницима, већ и спортистима, уметницима, и мислим да су по члану 19 Закона о држављанству око 200 странаца добили српске пасоше - каже наш извор.
Махмуд Бушатлија, консултант за страна улагања, каже да у свету постоји пракса да се страним улагачима дају пасоши земаља у које су инвестирали.
- То је вид захвалности. Негују га земље које нису баш развијене и којима је свака страна инвестиција значајна - каже Бушатлија.
Иначе, на листи странаца који су добили српски пасош је и амерички милијардер Роналд Вејн Баркл, који је један од најистакнутијих инвеститора у секторима малопродаје, дистрибуције, технологије, као и у индустрији забаве, спорта и угоститељства.
Ту је и Матар Сухаил ал Дахери кључни човек за инвестиције у Србији емиратског шеика Мухамеда бин Заједа ал Нахјана, који у нашој држави има неколико компанија. Власник црвене путне исправу постао је и бивши премијер Румуније Виктор Понта али тајландска премијерка Јинглук Шинаватре, која је добила држављанство Србије након што је у својој земљи осуђена на пет година затвора због корупције. Пасоше имају и неки светски глумци попут Ралф Фајнса, Стивена Сигал, али и бројни спортисти.