Србија је инвестициони драгуљ: Ових 16 компанија је у нашу земљу уложило више од 1.4 милијарде евра
Србија се у последњој деценији сусрела са многобројним захтевним економским реформама које је морала да спроведе како би својим грађанима осигурала сигурнију будућност и бољи животни стандард.
Кроз целовите и структурне реформе система и економских параметара Србија се сада позиционирала као једна од најзначајнијих инвестиционих дестинација Централне и Источне Европе, што пре само 10 година није могла ни да наслути да ће бити. Економски план реформи које је активно спроводио тим на челу са актуелним председником Србије Александром Вучићем показао је успешност кроз све боље резултате из године у годину. Србија је неупитно побољшала своју економску позицију, кредитни рејтинг, али и инвестициони ризик. Републику Србију сада у економским круговима препознају као земљу лидера економског раста и оазом инвестиционих локација.
Листа компанија које послују на подручју Србије из годину у годину све је дужа и дужа и на њој се налазе имена светски признатих компанија као што су Роберт Bosch, Michelin, Сиеменс, ЗФ, Panasonic, НЦР, Microsoft, Горење, Бросе, Цонтинентал, Магна, Цоопер Тирес, Јохнсон Цонтролс, Јохнсон Елецтриц, Леони, Фиат Chrysler Аутомобилес, Yazaki, Еатон, Стада, Swarovski, Аунде, Цалзедониа, Меи Та, Schneider Елецтриц, Geox, Tarkett, Линг Лонг, Адиент, Minth, Toyo Тирес, МТУ, Barry Callebaut, као и многе друге.
Република Србија је, према извештају „ИБМ Глобал Лоцатион Трендс 2020“ и четврту годину заредом светски лидер по броју отворених радних места кроз пројекте страних директних улагања (СДИ) у 2019. години, а посматрано према броју становника. Према критеријуму броја креираних нових радних места (без обзира на величину популације) кроз СДИ чија реализација је започела у 2019. години Србија је заузела високо 5. место међу европским земљама.
Србија се у 2020. години нашла на првом месту у Европи по броју директних страних инвестиција у односу на величину економије, истакнуто је у годишњем извештају који је објавио фДи Intelligence (фДи Репорт 2020), део британског листа "Финанциал Тимес".
У претходних неколико година кроз удео 16 страних инвестиција и отварања нових фабрика обезбеђено је 62.189 нових радних места, а тих шеснаест компанија су у нашу земљу уложиле више од 1.482.300.000 евра.
Током 2021. године биће реализоване нови инвестициони пројекти који ће ове бројке увећати, а ми вам представљамо 16 највећих инвестиција у претходној декади Србије:
Јохнсон Елецтриц компанија послује од 2013. године у Србији и до сада је у нашу државу уложила више од 65 милиона евра. У оквиру фабрика овог инвеститора запослено је 3.400 људи. Радници су запослени у процесу стварања производа који су намењени највећим аутомобилским произвођачима и брендовима попут BMW-a, Мерцедес-а и Реанулт-а.
Роберт Босх компанија послује од 2013. године у Србији и до сада је у нашу државу уложила више од 100 милиона евра. У оквиру фабрика овог инвеститора запослено је 2.237 људи. Радници су запослени у процесу стварања система брисача за аутомобиле.
Кромберг & Schubert компанија послује од 2018. године у Србији и до сада је у нашу државу уложила више од 29 милиона евра. У оквиру фабрика овог инвеститора запослено је 4.000 људи. Радници су запослени у производњи аутомобилских компонената, јер је ова компанија глобални добављач система каблова, каблова и технологије бризгања.
Магна Сеатинг компанија послује од 2013. године у Србији и до сада је у нашу државу уложила више од 14 милиона евра. У оквиру фабрика овог инвеститора запослено је 2.250 људи. Радници су запослени у производњи пресвлака за аутомобилска седишта.
Леони компанија послује од 2009. године у Србији када је изграђена прва фабрика у Прокупљу, али је своје пословање ширила те је тако друга фабрика отворена 2014. године, трећа 2017. године, а последња у Краљеву отворена је 2021. године. До сада је у нашу државу уложила више од 170 милиона евра. У оквиру фабрика овог инвеститора запослено је 14.000 људи. Радници су запослени у производњи кабловских сетова за аутомобиле.
НЦР компанија отворила је у 2021. години нови пословни центар ове америчке компаније у Србији. До сада је у нашу државу уложила више од 100 милиона евра. У оквиру компаније овог инвеститора запослено је 7.500 људи. Радници су запослени на пословима пружања висококвалитетне и стручне подршке компанијама разних делатности, међу којима су фирме из области финансија, туризма, угоститељства, телекомуникација, забаве, игара на срећу, јавног сектора и телекомуникација.
Цонтинентал Аутомотиве Сербиа компанија послује од 2019. године и до сада је у нашу државу уложила више од 140 милиона евра. У оквиру фабрика овог инвеститора запослено је 3.000 људи. Радници развијају решења за путничке аутомобиле и комерцијална возила за Континеталову дивизију Вехицле networking анд информатион.
ИКЕА је компанија која послује од 2017. године у Србији и до сада је у нашу државу уложила више од 70 милиона евра. У оквиру компаније овог инвеститора запослено је 416 људи. Радници су запослени у оквиру највећег светског малопродајног ланца за продају намештаја.
Yazaki је компанија која послује од 2017. године у Србији и до сада је у нашу државу уложила више од 25 милиона евра. У оквиру компаније овог инвеститора запослено је 3.203 радника. Радници су запослени у производњи каблова за ауто индустрију.
Сиеменс је компанија која послује од 1996. године у Србији и до сада је у нашу државу уложила више од 100 милиона евра. Током 2018. године ова компанија је отворила нову фабрику у Србији лаких шинских возила за европско тржиште, а у Србији запошљава више од 2.000 радника.
Нидец Цорпоратион је компанија која послује од 2021. године у Србији и до сада је у нашу државу уложила више од 73 милиона евра. У оквиру компаније овог инвеститора запослено је 480 радника. Радници су запослени у производњи погонских мотора за електрична возила.
Аптиве Пацкард је компанија која послује од 2018. године у Србији и до сада је у нашу државу уложила више од 50 милиона евра. У оквиру компаније овог инвеститора запослено је 8.680 радника. Радници су запослени у производњи електроинсталација за аутоиндустрију.
Лидл је компанија која послује од 2018. године у Србији и до сада је у нашу државу уложила више од 205 милиона евра. У оквиру компаније овог инвеститора запослено је 1.680 радника. Радници су запослени у продавницама немачког трговинског ланца и његовог Логистичког центра.
Минд Парк је компанија која послује од 2018. године у Србији и до сада је у нашу државу уложила више од 170 милиона евра. У оквиру компаније овог инвеститора запослено је 4.000 радника. Радници у једној од фабрика ове групације су запослени у производњи делова за шинска возила.
Теклас Аутомотиве је компанија која послује од 2016. године у Србији и до сада је у нашу државу уложила више од 11 милиона евра. У оквиру компаније овог инвеститора запослено је 2.100 радника. Радници у једној од фабрика ове групације су запослени у производњи делова за аутомобиле.
Меи Та Еуропе је компанија која послује од 2017. године у Србији и до сада је у нашу државу уложила више од 160 милиона евра. У оквиру компаније овог инвеститора запослено је 3.243 радника. Радници у једној од фабрика ове групације су запослени у производњи аутомобилских делова, делова мотора и општих индустријских делова.
За Србију се може рећи и да је инвестициони драгуљ и због њене географске позиције, јер се налази између Истока и Запада и представља незаобилазну раскрсницу путева. Најважнији путни правци који повезују Европу и Азију укрштају се на територији Србије. Додатни бенефит је што је Србија обезбедила висококвалитетну и образовану радну снагу, те тако стручњака за нова радна места не мањка. У Србији последњих година знатно више се инвестира у капитално интензивне пројекте што смањује незапосленост.
Република Србија је на време препознала потребу да се економски и образовни систем прилагоди потребама привреде, као и неопходнодност спровођења економских реформи, што је дало и феноменалне резултате и активирало економски просперитет.