СРБИЈА НАЈБОЉЕ ПОДНЕЛА КОРОНА КРИЗУ У РЕГИОНУ: Наша земља донела најиздашнији пакет економских мера
Влада Србије понудила је најиздашнији економски пакет на западном Балкану и успешно је сузбила ширење сиромаштва изазваног пандемијом коронавируса.
Пандемија коронавируса највише је погодила микропредузећа у Србији и довела је до смањења радног времена током другог тромесечја 2020. године, што је еквивалентно губитку 510.000 радних места са пуним радним временом, али владин економски пакет успешно је сузбио ширење сиромаштва, објавила је ЕБРД у e-mailu у којем се наводе налази заједничког извештаја с Међународном организацијом рада (ИЛО).
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/16/profimedia-0310700581.jpg?itok=vOdGa62t)
ВОЋЕ КОЈЕ СЕ САДИ ЗА НЕКОЛИКО ГЕНЕРАЦИЈА: На почетку потребно веће улагање, али је све више људи заинтересовано
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/16/ekonomski_napredak-0357175955.jpg?itok=nfA1Z76N)
ОЕЦД: Опоравак глобалне економије бржи од очекиваног
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/05/16/profimedia-0371872436.jpg?itok=PpuySGxz)
ГДЕ ЈЕ НАЈЈЕФТИНИЈИ КВАДРАТ У СРБИЈИ? Како се крећу цене станова у новоградњи у нашој земљи?
До данас је криза најтеже погодила микро предузећа, која запошљавају више од 735.000 радника, јер је више од једног од четири потпуно престало с радом, док је радно вријеме у Србији опало за око 14,8% током другог квартала 2020. због краћег радног времена и шема чекања.
Влада Србије пружила је своју најиздашнију и најмоћнију мјеру финансијске помоћи у облику субвенција за задржавање запослености, што је за микро, мала и средња предузећа износило око 65% укупних трошкова рада.
- Ако се здравствена криза настави, а програми задржавања запослења прекину, међутим, људи би могли бити гурнути у незапосленост - упозорава студија.
- Поздрављамо посвећеност српских власти да се укључе у овај процес и најбоље искористе налазе студије. За нас је такође охрабрујуће видети како наша брза саветодавна подршка већ чини промену тамо где је распоређена - каже Барбара Рамбоусек, директорка у ЕБРД-у за гендер и економску инклузију.
Извештај идентифицира секторе у којима је више од 700.000 радника у непосредном ризику док здравствена криза и даље траје: трговина на велико, трговина на мало, туризам, транспорт, услуге, шумарства и сече дрва, ратарска и сточарска производња. Од ове радне снаге, готово 314 000 је самозапослених, а преко 267 000 неформалних радника.
Као одговор на пандемију коронавируса, Уред МОР-а за Средњу и Источну Европу и ЕБРД-ов тим за родну и економску инклузију успоставили су заједничку радну групу за процену утицаја кризе на економије регије испитивањем вјроватних краткорочних и средњорочних ефеката на запошљавање и тржиште рада.
Извештај о Србији прати већ објављене студије и препоруке за Црну Гору и Сверну Македонију.