Србија остварила рекордан прилив страних инвестиција: Инфлација под контролом, одржана и стабилност динара према евру
Србија је добила кредитни рејтинг инвестиционог ранга чиме је испуњен један од стратешких циљева не само Народне банке Србије, већ и српске владе.
Централна банка је у саопштењу о оствареним резултатима у претходној години истакла враћање инфлације у мају ове године у границе циља (3±1,5%), где је и остала, али одржавање релативне стабилности динара према евру.
Међу највећим успесима Централна банка истиче и следеће:
1. динар је према евру номинално ојачао за 0,2%, а Народна банка Србије је по основу интервенција на девизном тржишту нето купила 2,5 милијарди евра (закључно са 25. децембром).
2. Година 2024. седма је од последњих осам година (од 2017) у којој је Народна банка Србије нето купац девиза – у укупном износу од 11,6 милијарди евра (закључно са 25. децембром).
3. Бруто девизне резерве су на највишим нивоима икада забележеним и износе 29 милијарди евра.
4. Злато у девизним резервама и у 2024. години наставили смо да увећавамо – укупно за 8,1 тону, на рекордних 48 тона.
5. Уз раст цене злата на светском тржишту, вредност златних резерви достигла је нови рекорд од 3,9 милијарди евра, што представља око
13% девизних резерви.
6. Динарска штедња је у 2024. години остварила рекордан номинални раст од преко 49 милијарди динара (35%), на преко 187 милијарди динара.
7. Каматне стопе на нове динарске кредите становништву смањене су за преко 200 базних поена, а на нове динарске кредите привреди за преко 50 базних поена (закључно с новембром).
8. Усвојили смо прописе из надлежности НБС којима ће се омогућити спровођење државног програма стамбених кредита за младе.
9. Донели смо одлуку о привременом ограничењу каматних стопа код уговора о кредиту закључених с корисником – физичким лицем, остајући посвећени заштити интереса корисника финансијских услуга, што ће бити посебно уређено и законом.
10. Обезбеђено је истовремено свођење инфлације у циљане оквире, као и висок раст бруто домаћег производа који ће бити један од највећих у Европи. Кумулативно посматрано, премашиће претпандемијски ниво за преко 18%.
11. Остварен је нови рекордан прилив страних директних инвестиција од преко 5 милијарди евра
12. ММФ је одобрио Србији трогодишњи нефинансијски саветодавни
Први пут у својој историји Србија стекла статус земље инвестиционог ранга
- Рејтинг агенција Стандард & Поор’с повећала је кредитни рејтинг Србије на ниво инвестиционог ранга.
- Fitch и Moody’s , друге две водеће агенције, изгледе за повећање рејтинга Србије оцењују као позитивне.
Добијање статуса земље инвестиционог ранга одражава повољне макроекономске показатеље земље и повећану отпорност економије на спољне шокове. Истовремено, то је и потврда одговорног вођења економске политике у годинама иза нас.
Овом одлуком добили смо и потврду онога што инвеститори већ дужи низ година показују високим страним директним инвестицијама и
вредновањем хартија од вредности Републике Србију на нивоима карактеристичним за неке земље инвестиционог ранга.
Инфлација у границама циља Народне банке Србије
- Инфлација је од маја ове године у границама циља (3±1,5%), што је било у складу с пројекцијама Народне банке Србије.
- На повратак инфлације у границе циља утицали су мере монетарне политике Народне банке Србије, пад инфлационих очекивања, као и попуштање глобалних трошковних притисака.
- Према нашим пројекцијама инфлација ће у тим границама наставити да се креће и у средњем року.
- Дуже од десет година просечна инфлација у Србији је на нивоу инфлације у земљама централне Европе, док је у периоду пре тога била за 5 процентних поена виша.
Усидрена краткорочна и средњорочна инфлациона очекивања
- Средњорочна инфлациона очекивања финансијског сектора усидрена су унутар циљаног коридора дуже време, а у току 2024. године и очекивања за годину дана унапред била су унутар граница.
- Усидреност инфлационих очекивања говори о поверењу тржишних субјеката у мере монетарне политике и о кредибилитету Народне банке Србије.
Очували смо релативну стабилност курса динара према евру
- И у 2024. години очували смо релативну стабилност курса динара - динар је према евру номинално ојачао за 0,2%.
- Одговарајући на наставак интензивних притисака на страни понуде девиза, како динар не би прекомерно ојачао према евру, Народна банка Србије је по основу интервенција на девизном тржишту нето купила 2,5 милијарди евра (закључно са 25. децембром).
- Година 2024. седма је од последњих осам година (од 2017) у којој је Народна банка Србије нето купац девиза – у укупном износу од 11,6 милијарди евра (закључно са 25. децембром).