СРПСКИ СРЕДЊОШКОЛЦИ ЋЕ ДОБИЈАТИ ПО 5.000 ДИНАРА ПУНИХ 9 МЕСЕЦИ: Ово је процедура за добијање ове помоћи државе
Још једна помоћ државе.
На списку дефицитарних занимања, које је Влада Србије објавила у Конкурсу за упис ученика у први разред средње школе, налази се 28 професија и заната између осталих и пекари, месари, обућари, посластичари…
Сви ђаци који се ове године одлуче да се образују за један од ових профила, могу да рачунају на помоћ државе од 5.000 динара током 9 месеци годишње.
Поред пекара, месара, обућара и посластичара на листи занимања којима следује помоћ државе се налазе и:
Техничар за металуршке технологије
Бравар-заваривач
Оператер машинске обраде резањем
Ауто-електричар
Оператер основних грађевинских радова
Полагач облога
Столар
Кувар
Израђивач хемијских производа
Индустријски кројач
Модни кројач
Техничар за израду и одржавање алата
Механичар моторних возила
Индустријски механичар
Монтер телекомуникационих мрежа
Декоратер зидних површина
Оператер за израду намештаја
Трговац
Конобар
Оператер у прехрамбеној индустрији
Возач моторних возила
Галантериста коже
Механичар текстилних машина
Виноградар – винар
Влада Србије усвојила је крајем 2023. године Уредбу о подршци дуалном образовању- подршци учењу кроз рад. Дакле, сви који упишу смерове који се налазе на горенаведеној листи примаће месечно по 5.000 динара помоћи државе. Овај новац уплаћиваће се ученицима преко наменског рачуна у Поштанској штедионици.
Ђаци који се школују за дефицитарна занимања имају и редовну надокнаду за праксу која им припада по Закону о дуалном образовању. Сваки дан праксе овим ђацима се плаћа 70 одсто минималне цене рада по сату. Практично, нижи разреди ће добијати око 4.500 динара месечно, док ће старији добијати од 9.000 до 13.500 динара (јер се из године у годину број дана праксе увећава).
Каква је процедура за добијање ове помоћи државе
Процедура је таква да конкурс за добијање новчаних средстава расписује Канцеларија за дуално образовање, а школе пријављују све ученике уписане у први разред на смеровима који школују ђаке за дефицитарна занимања. Уговор о додели средстава за подршку закључују школа, Канцеларија и ученик, односно родитељ или други законски старатељ.
Извор: Србија Данас/БизПортал/Тамара Ђурђевић/М.А.