"Око 120 милиона људи гурнуто је у сиромаштво због кризе ковид-19" Мрачни подаци Уједињених нација поражавају
Дугови се гомилају, а криза још траје
- Свет се суочава са озбиљним проблемима одрживости дуга у јеку кризе са вирусом корона, који нису правилно схваћени или којима се не управља како треба - рекао је генерални секретар Уједињених нација (УН), Антонио Гутерес за "Финанциал Тимес", а преноси РТ.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/03/meridian.jpg?itok=zLkIO1aB)
Важна донација компаније Меридиан за ХИТНО ЛЕЧЕЊЕ Соње и Михајла
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398830/2021-04-01t142923z_1970785286_rc22nm962hlc_rtrmadp_3_deliveroo-ipo-traders.jpg?itok=NeYWw8i6)
БИЗНИС КОЈИ ЈЕ ПРОЦВЕТАО И У СРБИЈИ! Они стижу на врата грађана када су најпотребнији - месечно може да се заради и до 200.000?!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/05/31/profimedia-0295717592.jpg?itok=rOe7HOuB)
У Србији 10 одсто фирми у власништву странаца: Највеће изненађење из које земље већина долази
Он каже да је одговор на ковид-19 и финансијске аспекте "у фрагментима, геополитичке поделе не помажу". Додаје да је одговор стигао прекасно и да је "превише ограничен".
Према његовим речима, чињеница да је само шест држава прошле године испунило своје спољне дугове - Аргентина, Белизе, Еквадор, Либан, Суринам и Замбија - створила је "илузију" стабилности и "погрешно схватање озбиљности ситуације".
Шеф УН истакао је да су се велике земље са средњим дохотком, попут Бразила и Јужне Африке, задуживале од домаћих зајмодаваца, а не од страних инвеститора, по каматним стопама много вишим од оних које су на располагању богатим земљама.
- Због тога су опасности мање видљиве него у претходним дужничким кризама на тржиштима у настајању - каже Гутерес. А какав је ризик?
Компромитујемо опоравак економија земаља у развоју, са катастрофалним последицама по живот људи, сматра овај стручњак. Такође наводи пораст глади и сиромаштва, и драматичне проблеме у вези са здравственим и образовним системима.
- Све је сада међусобно повезано - истиче. Према проценама Светске банке, око 120 милиона људи гурнуто је у сиромаштво због кризе ковид-19. УН су раније упозориле да би више од 200 милиона људи могло бити одведено у крајње сиромаштво, те да би тај број до 2030. године могао достићи више од милијарду.