Грађани, стижу НОВА ПРАВИЛА: Ево какве ПРОМЕНЕ доноси нови Закон о платним услугама
Важне измене
Грађани ће убудуће, у случају да им неко украде или злоупотреби платну картицу, одговарати само за износ од 3.000 динара, а сву одговорност изнад тог износа сносиће банке које ће морати да им надокнаде губитак, предвиђено је изменама и допунама Закона о платним услугама.
Прочитајте и:
Новим решењима које данас у парламенту обралаже гувернер НБС Јоргованка Табаковић одговорност грађана за неодобрену платну трансакцију са 15.000 динара смањује се на 3.000 динара, како они са ниским примањима не би, у случају злоупотребе, сносили превелики трошак и како би банке понудиле бољу заштиту за коришћење платних инструмената.
Грађанима ће бити омогућено лакше поређење накнада које нуде и наплаћују различити пружаоци платних услуга, а на сајту НБС биће доступни сви подаци у вези са ценом платних услуга на нашем тржишту.
Банке ће убудуће имати обавезу да корисницима најмање једном годишње, без накнаде, доставе извештај о свим наплаћеним накнадама за услуге повезане са платним рачуном.
Биће олакшана промена банака код којих грађани и привреда имају отворене платне рачуне, тако да је довољно да се корисник обрати новом пружаоцу платних услуга и овласти га да изврши пренос свих или појединих платних услуга од претходног или да, ако тако жели корисник, угаси претходни рачун.
Тиме се, како се наводи, даје подстицај већој конкуренцији између пружалаца платних услуга у Србији.
На дневном реду је и Предлог закона о заштити корисника финансијских услуга код уговорања на даљину, који би требало да унапреди заштиту корисника у случају када им се финансијске услуге пружају преко интернета и мобилног телефона, али и да даље подстиче већ присутну дигитализацију у финансијском сектору и охрабри кориснике на масовнију употребу финансијских услуга у електронском облику.
Предлогом Закона о међубанкарским накнадама и посебним правилима пословања код платних трансакција на основу платних картица предвиђено је смањење трошкова прихватања платних картица што ће омогућити повећање броја продајних места на којима је могуће да грађани платном картицом плате робу и услуге.
Ограничавањем међубанкарских накнада трговцима се отвара могућност да постављањем ПОС терминала под повољнијим условима привуку нове потрошаче и боље се позиционирају на тржишту.
НБС је предложила да парламент усвоји и Предлог закона о финансијском обезбеђењу којим се стварају претпоставке за даље унапређење финансијског система и његове инфраструктуре, посебно у вези с правном сигурношћу и несметаним измирењем обавеза учесника на финансијском тржишту.
Народна банка Србије ће од 1. јануара следеће године преузети део надлежности Пореске управе које се односе на издавање и одузимање овлашћења за обављање мењачких послова и контролу мењачког и девизног пословања, прецизирано је изменама и допунама Закона о НБС које ће бити на дневном реду седнице парламента која почиње у петак, 1. јуна.
НБС је навела да ће од 1. јануара преузети око 60 запослених који обављају те послове у Пореској управи.
Изменама и допунама Закона о НБС предвиђено је и укидање Управе за надзор над финансијским институцијама као посебне организационе јединице у НБС, а запослени би наставили да обављају послове које тренутно обављају.