СТАНОДАВАЦ ИЛИ СТАНАР - КО ПЛАЋА КРЕЧЕЊЕ? Ово су правила која морате да знате
Пораст месечних кирија услед евидентног скока цена некретнина није допринео већ климавим односима станодаваца и станара. Регулисање права и обавеза из неког разлога није успело да доживи своју широку примену, а чак и они малобројни који потпишу неку врсту уговора, бивају суочени са недоумицама око ставки које нису обухваћене њиме.
Управо због тога свако даје себи за право да тумачи на чији терет падају трошкови који се временом намећу. Примера ради, ко треба да плати замену сијалице, а ко замену грла - уколико бисмо банализовали ствари, а код великог броја људи оне јесу такве.
Како је рекао један агент за некретнине, уговори који се склапају између закуподавца и закупца су типски и у њима најчешће нису дефинисани ови трошкови, већ се утврђује висина кирије и депозита. Поред тога, већина не оверава уговор код нотара и све је мање - више базирано на договору. Међутим, до проблема долази када договор не може да се направи, односно када су мишљења станара и станодавца у потпуности супротстављена.
И шта ћемо сад?
- Нисам ни размишљао о овим баналностима док није дошло време да се кречи. Јесам ушао у окречен стан, али ту сам већ шест година. Зидови су се запрљали, односно пожутели од боравка у стану. Нисам чак ни пушач, па да сам тиме допринео - каже Мирослав, закупац стана у Новом Саду.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/27/profimedia-0623194715.jpg?itok=cDwOhUtF)
УМОР, НАПЕТОСТ, СТРЕС... Све више људи се јавља са овим симптомима, докторка саветује шта да урадите ако их приметите!
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/27/103851908_10222093367592080_7244568046496956008_n.jpg?itok=7UM3MRjE)
СРБИЈА ГЛАВНА ТЕМА АМЕРИЧКИХ МЕДИЈА! Наша држава означена као предводник - успех реформи у последњих неколико година
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/20/pr.jpg?itok=56-t8_GJ)
ТРЕЋЕ ПОВЕЋАЊЕ ОД ПОЧЕТКА ГОДИНЕ! Поскупљују рате за кредите у Србији - стручњак објаснио све
Како наводи, газдарица није имала никаквих трошкова за све време од када се доселио, осим када је дошло време да се мења кутија за осигураче. Притом је при усељењу обећала да ће финансирати промену постојећег намештаја, али се то никада није десило.
- Потписали смо уговор, али у њему је дефинисана само цена закупа и депозита. Прешао сам преко тога што намештај није промењен, па сам после неког времена учинио то сам, уз њену дозволу да избацим стари намештај који више није употребљив. До сада је све рађено у договору и није било никакве зле речи, али када је дошло до теме кречења, мишљења нам се нису поклопила - објашњава Мирослав.
Према његовим речима, станодавка је сматрала да он треба да финансира кречење, јер ту живи и борави свакодневно. Ипак, саговорник је сматрао супротно, доживљавајући то као дугорочније улагање у стан.
- Тачно је да ја ту живим и користим стан, али ипак он није мој. Шта ако се сутра одселим? У потрази за одговором на питање ко је у праву, сазнао сам и да вероватно није требало да плаћам силна улагања у зграду кроз рачун "Информатике", а само за прошли месец је тај рачун био увећан за 1.500 динара због мењања интерфона и кречења улаза. Можда нисам у праву за кречење стана, али сам се запитао колико сам се из незнања наплаћао до сад, могао сам за тај новац и окречити!
Права и обавезе ипак дефинисани
- Станодавац има право да од станара наплаћује кирију али зато има и дужност да стан одржава и да врши текуће одржавање (између осталог: кречење, фарбање, замена облога, замена санитарија). Уколико станодавац ово не чини, станар има право да то уради уместо њега и да му наплати трошкове нпр. кроз смањење кирије. Али, станар није дужан да трпи предуге и опсежне поправке па тада може и раскинути уговор (нпр. у случају поправки већег дела инсталација у стану) - наводи у свом блогу Ђорђе Поповић, адвокат Комитета правника за људска права Yucom.
Како даље објашњава, иако је станодавац дужан да одржава стан и предузима активности текућег одржавања, станар је тај који сноси ситне поправке изазване употребом (рецимо замена сијалица, али не и замена инсталација, замена ручица за отварање ормана, али не и поправка отпалог крила ормана и слично).
До "правде" ипак усменим договором
Без обзира на то да ли су уговором дефинисана или не, очигледно је да постоје права и обавезе које законом обавезују и станодавце и станаре. Ипак до њих је готово немогуће доћи без ангажовања адвоката и одласка на суд. Како је мало вероватно да ће неко то учинити због замене сијалице или поправке утичнице, предстоји да се нађе компромисно решење које ће задовољити обе стране.
Како саветује саговорник из агенције за некретнине, најбоље је ове ствари дефинисати одмах по почетку сарадње, макар и усмено.
- Иако не делује као важно, ове ситнице могу изазвати неспоразуме и прекид сарадње. Ипак је већини станодаваца најважније да се редовно измирују кирије и рачуни, а станарима да добију ону што су платили и да не буду суочени са сталним контролама од стране власника стана. Дакле, међусобно поверење и разумевање - закључује саговорник.