СТИЖЕ НОВА НОВЧАНА ПОМОЋ ЗА ГРАЂАНЕ: Уколико спадате у ову групу људи, можете добити до 48.000 динара од државе
Већ увелико се припрема нови економски пакет помоћи за 2021. годину.
Нови пакет државне подршке привреди и грађанима који треба да ублажи последице изазване пандемијом обухватиће и незапослене.
Ова категорија угрожених сигурно ће добити одређену помоћ, а у Немањиној 11 се интензивно ради на дефинисању предлога и сагледавању колико ће средстава бити издвојено за ту намену.
НАСТАВЉА СЕ "РАТ" СА ФРИЛЕНСЕРИМА: На адресе им стижу ПАПРЕНИ порези, Министарство финансија не одустаје
ПОЈАШЊЕЊЕ УРЕДБЕ ВЛАДЕ СРБИЈЕ: Српски држављани могу да се врате у Србију без ПЦР теста из земаља региона!
ПЕЧУРКЕ КОЈЕ ДОНОСЕ БОГАТСТВО: Откривено ново место у Србији где расту тартуфи (ФОТО)
Из Министарства финансија кажу да размишљају како да помогну незапосленмима.
- Нама је стопа незапослености нижа него пре пандемије вируса корона и немамо проблем у том сегменту. Али, размишљамо како да незапосленима, људима који су остали без посла помогнемо, да им олакшамо и ублажимо негативне последице - објаснили су.
Што се тиче подршке грађанима, која је прошле године била у виду исплате 100 евра за све који су то желели, министар је рекао да и о томе размишљају, уколико буде потребно, док је председник Александар Вучић недавно нагласио да ће помоћи највероватније бити, али не у толиком износу.
Поједини стручњаци оспоравају ову меру, јер сматрају да новац треба циљано да се усмери ка најугроженијим категоријама становништва.
До половине фебруара биће дефинисан нови пакет помоћи. Према досадашњим најавама, разматра се подршка за целокупну привреду. То значи да би 1,05 милиона запослених могло да добије два или три пута по пола минималца, односно од 32.000 до 48.000 динара.
И председник Александар Вучић најавио је да се разматра додатна помоћ за оне гране привреде које су најугроженије, а то су угоститељство, хотелијерство, туризам и путнички саобраћај. Али још увек није познато на који начин ће то бити учињено.
Може да се претпостави да ће минималац као и у претходном пакету помоћи, бити исплаћен само онима који имају закључен уговор о раду на одређено или неодређено време. Радници ангажовани на привременим и повременим пословима нису имали право на ова средства, као ни они који раде "на црно".
Стручњаци очекују да ће и код исплате ове државне помоћи важити слични услови као што је било и са претходним пакетом мера. Они су сигурни да ће забрана отпуштања бити један од њих, јер је то мера која је сачувала радна места.
Предузећа која су узела средства имала су обавезу да у року од три месеца након последњег исплаћеног минималца не смеју да отпусте више од 10 одсто радника.