Свакодневно ЧУЈЕМО израз БАНАНА РЕПУБЛИКА, наслућујемо о чему се ради, али ево шта заправо он ЗНАЧИ
Реч је о термину који се данас користи мало другачије од оригиналног, али идеја је остала иста
Банана република - чули смо сви за овај термин који представља увреду за неку земљу (туђу или властиту). Но, шта то заправо значи? Зашто се користи овај термин и шта се тачно под њим подразумева? Сви би ми потенцијално на крају могли завршити у једној банана републици, а живот у таквој је лош, врло лош.
НОВИ УЗЛЕТ МОНРООВЕ ДОКТРИНЕ: Шта са собом доносе ПРОМЕНЕ У ЛАТИНСКОЈ АМЕРИЦИ?
КО ХУШКА НАВИЈАЧЕ ДА СЕ ТУКУ: Да ли сте знали зашто није било сукоба на предходним ЕП (ВИДЕО)
Пре свега треба рећи да се термин данас користи мало другачије од оригиналног, али идеја је остала иста. Па кренимо са откривањем основног значења. Увредљиви термин „банана република“ користио се примарно за нестабилне земље Латинске Америке чије су економије увелико зависиле од извоза ограниченог броја производа, рецимо баш банана.
Зашто су земље Латинске Америке толико дуго биле - а делимично још увек и јесу, али мање -политички крајње нестабилне, крећући се из једне војно-десничарске диктатуре у другу? Зато, јер су некоме одговарали такви окрутни, али за бизнис одлични, режими. Одговор је лако погодити - главни кривац за нестабилност Латинске Америке је био амерички империјализам, не зато што у САД-у постоји нешто дубоко усађено према дестабилизацији ширег комшилука, већ због просте чињенице да су САД највећа капиталистичка сила света и одавде долазе водеће корпорације које су вољне да експлоатишу друге земље света.
Шта је типично за једну банана републику? Оно што је типично и за од капитализма жестоко експлоатисану територију - најчешће имамо велику осиромашену радничку класу која ради до изнемоглости зарађујући притом таман довољно да се одржи у животу, а уз њу имамо сићушну локалну елиту - плутократију састављену од политичке, пословне и војне елите.
Шта из тога закључујемо? Управо тако, да смо сви на неки начин "банана република", само нивои исте варирају. Свака држава света данас је конципирана на начин да се на њеном челу налази оваква или онаква елита, док већина становника живи у далеко лошијим условима од споменутих.
Свакако, здрава демократија помаже, донекле, барем психолошки, јер се тада главни експонати те елите могу сваких неколико година сменити, али то нема превише учинка јер демократијом се свакако не могу смењивати шефови корпорација, само политичари који примарно њима одговарају.
ПАНИКА НА УНИВЕРЗИТЕТУ: Стравична пуцњава одјекује градом, деветоро убијено?! (ФОТО)
Ипак, то су све више-мање познате ствари. Вратимо се на терминологију о банана републици, откуд долази? Први је термин употребио амерички писац Вилијам Сидни Портер (познатији под својим псеудонимом О. Henry) у својој књизи "Купуси и Краљеви" из 1904., тамо је фиктивну Републику Анчурију назвао "банана република". Ипак, ова колекција кратких прича инспирисана је стварном државном, односно његовим искуством боравка у Хондурасу 1896. и 1897.
Економски и политички термин долази одатле, а реч је о земљи која заправо постоји само да би приватни бизнис из ње извлачио профит. Другим речима, „банана република“ је земља која се води као пословно подузеће са циљем остварења профита.
Све је организовано да погодује приватном бизнису па тако профит који се из те земље извлачи остаје у рукама приватног бизниса док дугови које држави притом стварају остају - како ли је то само прикладно из перспективе капиталиста - јавности! Управо тако, становници те земље, који већ ионако раде само да би преживели и створили профит за капиталистичку класу, још морају бити и они који ће отплаћивати огромне дугове које држава гомила како би, између осталог, помогла приватном капиталу у остварењу што већег профита.
У ЊИМА ВИРУС ЗИКА ВЕЋ ХАРА: Избегавајте да путујете у ове државе (МАПА) (ВИДЕО)
Историја прве банана републике започиње с појавом банана на америчком тржишту 1870. године. Први продавач банана у САД-у био је капетан трговачког брода „Телеграф“, Лоренцо Доу Бејкер. Банане је купио на Јамајци и продао их у Бостону остваривши притом профит од чак 1,000 одсто!
Американцима су се банане допале. Банане су храњиво тропско воће, а и могле су се купити јефтиније од воћа које се локално узгајало у САД-у, рецимо јабука. На пример, 1913. године за 25 центи у САД-у сте могли да купите десет банана, али само две јабуке.
Конзумацију банана подстакао је и железнички тајкун Хенри Мејгс који је већ 1873. почео да подиже плантаже банана уздуж железнице коју је градио у Костарики. Прво је плантаже користио да би бананама нахранио сопствене раднике, али касније му је синуло да би било добро и извозити их на америчко тржиште. Он и његов нећак Мајнор К. Кеит основали су средином 1870-их компанију "Тропицал Традинг анд Транспорт Company" која ће касније постати половина злогласне неоколонијалне корпорације "Унитед Фруит Company".
ЗАРАЖЕНО 4.000 ЉУДИ! У ОВОЈ земљи проглашено ванредно стање због Зика вируса
До 1930-их година „Унитед Фруит Company“ (УФЦ) имаће и до 90 одсто целокупне трговине бананама. У исто време на простору Латинске Америке постали су моћни нео-колонизатор , уз помоћ корумпираних локалних режима добили су контролу над огромним пространствима обрадиве земље, често силом мичући локално становништво са земљишта и претварајући их у слабо плаћене раднике.
На пример, тадашње власти у Хондурасу дале су америчким компанијама 500 хектара земље за узгој банана за сваки километар железнице који ови изграде у њиховој земљи. Народ Хондураса често је компанију „Унитед Фруит Company“ називао „Ел Пулпо“ ("Хоботница") због огромног утицаја.
Компанија UFC постала је изузетно моћна и опасна, спремна и силом да мења политичку структуру земаља како би остварили своје интересе. Компаније су имале и своје плаћеничке војске које су, по потреби, изводиле државне ударе. Тако је на пример у Хондурасу 1911. с власти срушен председник Мигуел Р. Давила да би на његово место био постављен генерал Мануел Бонила.
ЈЕЗИВА НЕСРЕЋА У ПАНАМИ: Аутобус слетео с аутопута, 16 СТРАДАЛИХ
Давила се није свиђао САД-у, није било довољно пословно оријентисан, а и навелико се задуживао у Британији што је тада за САД представљало и геополитички ризик (Монроева доктрина из прве половине 19. века је разлог томе - према њој САД свако ширење утицаја европских сила на простор Америке сматра чином агресије).
Хондурас је постао прва права банана република - америчке мултинационалне корпорације контролисале су земљу у потпуности, увелико и због чињенице да су изградиле (и задржале под контролом) кључну инфраструктуру Хондураса као што су путеви, луке, железнице, али и комуникација (телефон и телеграф).
Умро Мануел Норијега, бивши диктатор Панаме!
Хондурас можда јесте прва "банана република", али свакако није једина. Многе друге земље, Латинске Америке, попут Гватемале, постале су банана републике. Ипак, ово падање под нео-колонијални утицај корпорација свакако није нешто што се догађало, и још увек се догађа, само земљама Латинске Америке. Свака земља која није једна од светских сила могла би - и хоће ако се не чува - постати банана република. На пример, Малдиви су под доминацијом компанија за одмор, Чиле држе стране рударске корпорације, на Филипинима доминирају дуванске корпорације...
Шта је са Хондурасом? У много чему Хондурас је остао банана република све до данашњих дана, а становници те земље и даље су робови нео-колонијализма. 2009. у још једном државном удару свргнут је с власти демократски изабрани председник Мануел Зелаја, левичар. Занимљиво, тадашња америчка државна тужитељка, Хилари Клинтон, у јавности је осудила рушење демократски изабраног председника, али се касније у њеним e-mail порукама, које су процуриле у јавност, открива како је заправо водила контрадикторну политику радећи на томе да се Зелаја ни случајно не врати на власт. Другим речима, САД су активно радиле на спречавању повратка демократије у Хондурас.
Амерички министар одбране: Путин не жели позитивне односе, Руси су СТРАТЕШКА КОНКУРЕНЦИЈА!
То нам показује да се банана републике и даље стварају, свугде, али можда се евентуално таква нео-колонијална политика више не спроводи тако дрско и тако очито.
На крају, прети ли ницање банана република и у Европи? Свакако - све државе, нарочито оне слабије, у опасности су да њом завладају стране корпорације, а исте корпорације тада нипошто неће дозволити да се у земљи развија аутентична демократија. Како знати да ли је нека земља "банана република"? Тест је исти као и за Хондурас и све друге земље света - поставимо ова питања: Ко контролише саобраћајну инфраструктуру те земље? Ко контролише телефон и интернет? Ко контролише здравство? Ко контролише војску? Ко контролише индустрију? Одговор се лако добија и често није угодан.