СВЕ О ПЛАЋАЊУ КАРТИЦАМА У ИНОСТРАНСТВУ! Ево докле могу да иду провизије, али ЈЕДНА ЦАКА може да вам уштеди доста новца
Грађани све чешће користе платне картице када иду у иностранство. Чињеница је да су практичније и једноставније за употребу, али треба знати и неколико кључних правила за њихово коришћење.
Многе банке које послују у Србији присутне су и на страним тржиштима, те би први корак, пре поласка на пут, требало да буде да проверите да ли је ваша матична банка присутна и тамо где идете на одмор. Уколико јесте, препорука је да готовину подижете искључиво са банкомата своје банке, јер је велика вероватноћа да вам провизија неће бити наплаћена.
![Foto: Srbija Danas/Milana PavkoviÄ/Shutterstock](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2024/02/14/395142453_10211838548037126_8382323213715628552_n.jpg?itok=JnilxjHd)
ВАЖНЕ ВЕСТИ ЗА ПЕНЗИОНЕРЕ: Огласио се директор ПИО фонда - ево какве све новости очекују најстарије грађане
![evrozona](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/10/17/profimedia-0477218857.jpg?itok=D3ObEkJg)
ЛОШЕ ВЕСТИ ОД ЕВРОПСКЕ ЦЕНТРАЛНЕ БАНКЕ: Прети нам економска КРИЗА попут оне из 2008. године?!
![narodna-banka](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/narodna-banka_foto_srbijadanassasa_dzambic_2_0.jpg?itok=vSATTYcc)
НАРОДНА БАНКА СУТРА ПРЕДСТАВЉА ИЗВЕШТАЈ О ИНФЛАЦИЈИ: Познато где ће бити одржан скуп, као и где ћете моћи да пратите пренос презентације
Кључно питање су свакако провизије, односно колико кошта подизање новца са банкомата, а колико плаћање картицама у радњама.
Провизије за подизање новца са банкомата, иначе, зависе од картице коју користите, и од банке до банке, и с тим у вези крећу се од 1 до 3 одсто. Често уместо провизије постоје и фиксне накнаде које износе од од 3-5 евра по трансакцији уколико подижете мањи износ. За исту услугу на шалтеру банке у иностранству се наплаћује провизија од 3-5 одсто, односно, од 3-5 евра по трансакцији. Треба рећи и да овај износ варира од банке до банке.
Користан савет може да буде и да пре него што подигнете новац са банкомата, добро размислите колико вам је новца потребно до краја летовања, јер ако се провизија плаћа по транскацији, онда ће вас свако подизање новца коштати.
На пример, ако подижете 5 пута по 20 евра и ако је провизија 2 евра по транскацији, платићете укупно 10евра за све транскације, док ћете платити само 2 евра провизије уколико одједном подигнете 100 евра, наводе у једној банци.
Плаћање картицом у радњи
Данас готово да нема трговца у иностранству коме производ не можете директно платити картицом. У случају плаћања важно је проверити да ли вам је картица везана за динарски или девизни рачун јер од тога зависи и трошак плаћања.
Ако је картица везана за динарски рачун, постоје трошкови конверзије валуте. Они се разликују од банке до банке и у просеку износе један до два одсто од трансакције. У овом случају банка ће приликом транскације прво извршити конверзију валута, а онда резервисати средства на вашем рачуну у одговарајућој динарској противвредности.
С друге стране, ако имате девизни рачун у истој валути повезан са вашом платном картицом, таквих трошкова неће бити. Уколико вршите плаћање у валути која је различита у односу на валуту на вашем девизном рачуну, банка ће у том случају вршити конверзију и поново ћете имати провизију.
На пример, ако плаћате у доларима са девизног рачуна у еврима, банка ће прво вршити конверзију долара у динаре, па динаре у евре, ато рецимо на 20 евра може коштати и до два евра.
Зато се увек се препоручује да плаћање картицом извршите у валути земље у којој обављате трансакцију – дакле, уколико вам банкомат или продавац понуде конверзију валуте у оригиналну (на пример, у динаре), одбијте јер је то за вас неповољнија опција.
Шта ако изгубите картицу
Уколико се деси да вам у иностранству картица буде украдена, или је изгубите, одмах би требало да позовете своју банку и пријавите губитак, како би картица била блокирана, а све нежељене трансакције спречене.