СВЕТСКИ СТРУЧЊАЦИ ЗА ФИНАНСИЈЕ: Отпис грчког дуга је МОГУЋ, али под ЈЕДНИМ УСЛОВОМ!
Опет проблеми са финансијама...
Немачки министар финансија Волфганг Шојбле поновио је своје снажно противљење према отпису грчког дуга, наводећи да тако нешто није могуће према Лисабонском споразуму, осим у случају да Грчка напусти еврозону.
Међународни монетарни фонд (MMF) истовремено, како преноси агенција Франс прес, притиска повериоце Атине на резање грчког дуга.
- Не можемо да прихватимо смањење дуга за Грчку, то не дозвољава Лисабонски споразум (ЕУ). За тако нешто, Грчка би морала да напусти монетарну унију - рекао је Шојбле за немачку државну телевизију ARD. MMF је ове недеље објавио извештај у ком је навео да Грчка неће расти темпом који се очекује и да неће бити у стању да отплаћује своје "веома неодрживе" дугове у будућности.
ШТА ЋЕ РЕЋИ САД? Кина до 2050. године постаје ЕКОНОМСКА сила број један!
Грчка пролази кроз вишегодишње исцрпљујуће мере штедње још од финансијске кризе 2008, борећи се са нивоом дуга од 160 одсто бруто домаћег производа (БДП). Еврозона жели да Грчка оствари буџетски суфицит од 3,5 одсто пре него што почне да отплаћује дуг, док ММФ сматра да може да постигне тек око 1,5 посто.
Ситуација ће постати "експлозивна" на дуге стазе, ако се не нађе решење, упозорила је међународна финансисјка институција са седиштем у Вашингтону.
Шојбле је рекао би било каква редукција грчког дуга била кршење правила еврозоне, која кажу да "ниједна земља чланица у монетарној унији не може да буде одговорна за дугове других".
- Притисак на Грчку да спроводи реформе и постане конкурентна земља мора да се одржи. У супротном, они неће моћи да остану у јединственој валути - додао је Шојбле.
Линднер: Грчка треба да остане у ЕУ
Сличан став данас је изнео и лидер немачке партије Слободних демократа (ФДП), Кристијан Линднер, који је рекао да Грчка прво треба да напусти еврозону, а затим да јој се смањи терет дуг.
- Грчка, међутим, треба да остане у ЕУ, тако да може да добија субвенције које би определила у инфраструктуру или подршку малим и средњим предузећима - рекао је Линднер за немачку радио станицу Дојчландфунк.
- Јасно је да је Грчкој потребан отпис дугова. Грчки дугови могу да се отпишу само ако је она изван еврозоне, тако да овде говоримо о Грегзиту - казао је он.
Према његовом мишљењу грчки премијер Алексис Ципрас не намерава да спроведе договорене реформе, због чега треба променити стратегију.
Недавне анкете показују да ФДП, која је била мањи коалициони партнер конзервативцима канцеларке Ангеле Меркел од 2009. до 2013. године, има подршку пет до седам посто грађана. То наговештава да би могли да пређу цензус од 5,0 одсто за улазак у Бундестаг, доњи дом парламента, на изборима 24. септембра, преноси Франс прес.