СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СВЕ ТУРИСТЕ: Од 1. јула укида се роминг у земљама Западног Балкана, а са Грчком тарифе знатно јефтиније
Први дан јула неће потпуно укинути роминг у Грчкој, али грађани Србије могу да рачунају на знатно ниже цене.
Пре само месец дана укидање посебне тарифе за разговоре са егејске, јонске и средоземне обале се није доводило у питање. Испоставило се да, и поред добре воље, услови који важе за Западни Балкан не могу да се пресликају и на Европску унију. Мобилни оператери су се зато међусобно договорили, па ће се ћаскати и "сурфовати" и на грчким плажама и то јефтиније него досад.
ИДЕАЛНО МЕСТО ЗА ВИКЕНДИЦУ: Топ ПЕТ локација у Србији о којима морате да РАЗМИСЛИТЕ уколико планирате КУПОВИНУ
ПРАВИЛА КОЈА МОРАЈУ ДА СЕ ПОШТУЈУ ПРЕ, ЗА ВРЕМЕ И ПОСЛЕ ЖЕТВЕ: Ово је начин да се спрече пожари на њивама
ВУЧИЋ РАЗГОВАРАО СА РАМОМ О ЕПОХАЛНОЈ ИДЕЈИ: "Мини Шенген" је важан пројекат
Истовремено, прелазак границе са неком од земаља Западног Балкана више није разлог за прекидање везе. Од 1. јула ниједан оператер неће наплаћивати роминг. Пакети, макар они подразумевали неограничен број минута разговора, порука и одређеног бесплатног интернета - важиће и у Албанији, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Северној Македонији и на територији Косова и Метохије. Као што ће и њиихови грађани у Србији разговарати - баш као код куће. Али ваља имати на уму да су преговори о Западном Балкану без роминга започели још 2018. године. Споразум је потписан годину касније. У првој фази су цене мобилног саобраћаја смањене, а тек од сутра - роминг званично нестаје.
"Телеком Србија" је доставио нови ценовник за Грчку. Услуге су у просеку пет до шест пута ниже него досад. Ко буде из Грчке звао српски или грчки мобилни број - платиће 19,06 динара са ПДВ-ом по минуту. Досад је то коштало 102 динара. Важно је напоменути да не важи за оператере из других држава. Разговори са њима ће бити тарифирани по старом ценовнику.
- Минут долазног позива, од 1. јула, коштаће 3,58 динара са ПДВ-ом. То је досад коштало 36 динара. Слање поруке ће коштати четири динара, а коштало је 24 динара. Један мегабајт податак коштаће један динар - кажу у "Телекому".
Како су рекли у "Теленору", одлазни позиви у Грчкој, од 1. јула, коштаће 49,9 динара минут, а долазни 11,9, Интернет ће коштати један динар по мегабајту. Ове цене представљају значајно снижење у односу на садашње, од 55 одсто за одлазне позиве, а 99 процената за интернет.
Ове цене ће аутоматски бити примењене на све наше кориснике, без икаквих ограничења.
Мобилни оператер "А1" најављује повољнији ценовник, али још не открива детаље.
- Снижене цене аутоматски ће се обрачунавати постпејд и припејд корисницима. Не постоји посебна тарифа која се односи на Грчку, али је ту велики избор роминг додатака за још повољније разговоре и сурф у иностранству, које смо припремили за кориснике у складу са њиховим потребама. Од 1. јула 2021. креће и примена РЛАХ модела у региону Западног Балкана. Садржај из пакета користиће се према условима који важе у националном саобраћају - кажу у "А1".
ПРИМЕРЕНО КОРИШЋЕЊЕ
Да би се избегле евентуалне злоупотребе укидања роминга у земљама Западног Балкана користиће се принцип примереног коришћења. У преводу, да би се избегло да неко из суседне земље узме српски број и користи га у домовини, пратиће се потрошња.
- Оператери ће у складу са важећим прописима и општим условима пословања утврђивати да ли је дошло до прекомерне потрошње - објашњавају у Министарству трговине.