Телеком Србија знатно увећао приходе и профит: Лучић открио ко је главни покретач финансијских резултата
Лучић је најавио да очекује да ће тренд раста прихода и профитабилности бити настављен и ове године
Добра развојна стратегија знатно је увећала приходе и профит Телекома Србије у 2020. години а главни покретачи финансијских резултата били су мултимедија са увећањем од 22 одсто и интернет где је резултат био за 13 одсто већи, рекао је генерални директор те компаније Владимир Лучић.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/28/untitled_design_-_2021-05-28t114349.626_0.png?itok=MyHKf9v5)
Меридиан у борби за опстанак културе - вредна донација Задужбини Илије М. Коларца
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/21/161509620_10224244628412256_139974225424010714_n.jpg?itok=vaU7ChxU)
ГДЕ ЈЕ СРБИЈА БИЛА 2014. ГОДИНЕ, А ГДЕ ЈЕ САДА: Лидери у региону, без конкуренције закуцани на прво место!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/29/pjimage_7.jpg?itok=3eJPwPRU)
АМЕРИКА СПРЕМИЛА ВЕЛИКИ НОВАЦ ЗА СРБИЈУ И СУСЕДЕ: Намере им нису нимало часне, какав ће бити наш одговор?
Лучић је најавио да очекује да ће тренд раста прихода и профитабилности бити настављен и ове године.
Он је истакао да су аквизиције које је Телеком имао у протеклом периоду биле одличан пословни потез.
- Консолидовали смо тржиште, преузели смо компаније које су већ генерисале профит, остварили значајне синергијске ефекте, а позицију Телекома смо у Србији, БиХ и Црној Гори направили доминатном - рекао је Лучић.
Он је навео да је у 2020. направљен изузетан раст броја корисника интернета и мултимедије.
- Број корисника је порастао за осам и 12 процената, респективно, и то код свих чланица Телеком Групе - рекао је Лучић.
Навео је да је кредитна задуженост Телекома у другој половини 2020. године смањена, јер је део трансформисан успешним издавањем корпоративних обвезница.
Додао је да је више од 80 посто кредита од великих европских банака, по повољним каматама и условима.
Додао је да постојећи трендови показују да ће профит у 2021. години бити преко 10 милијарди динара а ЕБИТДА далеко изнад 50 милијарди, и оценио да то показује да је Телеком изабрао одличан развојни пут.
Лучић је навео да Телеком има укупно преко 2,6 милиона интернет и ТВ корисника, а циљ је да имао само ТВ корисника преко два милиона.
Он је додао да захваљујући развоју може да тврди да ће вредност Телеком Србија већ у 2022. години достићи четири милијарде евра.
Лучић је потврдио да је он аутор идеје да Телеком своју оптику треба да понуди у велепродају, својој конкуренциј, што је резултирало сарадњом са Теленором, и оценио да је непријатно изненађен медијском експанзијом тог уговора.
- Уговор је направљен по најбољој европској пракси. Логично је да своју инфраструктуру издамо другом оператеру и зарађујемо јер смо дошли до 50 одсто тржишног утицаја изградњом оптичке мреже са 700.000 прикључака - рекао је Лучић.
На оптужбе да је направљен картел, одговорио је да се не може бити вођа картела ако се изнајми инфраструктура диреткном конкуренту.
- Кабловски оператери су били картел јер се међусобно нису нападали, а СББ као највећи међу њима, имао је ексклузивно канале као што је Фокс и одлучивали коме ће да их дају - рекао је Лучић.
Он је оценио и да је медијским наводима да иза пројекта Јуроњуз стоји власт - тај пословни потез Телеком аисполитизован.
- Велика корпорација Јуроњуз, присутна у више од 160 земаља, изабрала је нас за партнере. То је велика част јер је реч о европском бренду и најјачем информативном каналу у Европи који делом финансира и ЕУ - рекао је Лучић.
Додао је да што се тиче утицаја власти преко Телекома на Јуроњуз, то је немогуће јер главног уредника бира централа Јуроњуза.
- Ми се уопште не мешамо у уређивачку политику Јуроњуза. Мислим да би сви требало да буду задовољни што је такав бренд дошао у Србију - рекао је Лучић.
На питање да ли је прекршен Закон о информисању по коме компаније у државној својини не могу бити власници медија, он је одговорио да је Телеком акционарско друштво које је издавањем акција стекло своју сопствену имовину којом послује.
- Наглашавам да Телеком своје пословање не финансира средствима из државног буџета. Сагласно томе, податак да су акције Телекома Србије у државном власништву није од значаја за примену ограничења важећих за област деловања електронских медија - изјавио је он.
Говорећи о инвестицијама. Лучић је нагласио да ће се наставити са изградњом оптичке мреже, биће побољшан квалитет мобилне телефоније, а биће уведени и нови дигитални сервиси.