Ударна вест: Газпром је јутрос и званично прекинуо снабдевање Европе гасом
Гаспром обуставио испоруку гаса преко Украјине за Европу.
Руска компанија Газпром јутрос у 8 сати по московском времену је и званично прекинула снабдевање Европе гасом преко Украјине, наводећи да су "престале да постоје техничке могућности" за ову операцију, после истека петогодишњег уговора између Газпрома и украјинске компаније Нафтогаз.
Русија, која је некада доминирала у снабдевању Европе гасом преко Украјине, завршава испоруку овог гаса на Нову годину услед престанка уговора између две зараћене земље, пише Реутерс. Овај уговор, који је деценијама доносио милијарде Москви од продаје гаса и Кијеву од транзитних такси, званично престаје. Гашење најстарије руте за транспорт гаса из Русије у Европу означава крај десетогодишњег периода напетих односа, започетих након руске анексије Крима 2014. године.
Европска унија је интензивирала своје напоре да смањи зависност од руске енергије након избијања рата у Украјини 2022. године, тражећи алтернативне изворе. Течни природни гас (ЛНГ) из Катара и Сједињених Америчких Држава помогао је ЕУ да пронађе алтернативне енергенте, док гасоводи из Норвешке такође доприносе снабдевању. Промена је постала очигледна прошле године, када је руски државни извозник гаса, Газпром, забележио губитак од 7 милијарди долара, први пут од 1999. године, упркос покушајима да повећа извоз Кини као новом купцу. Преостали купци руског гаса преко Украјине, попут Словачке и Аустрије, такође су пронашли алтернативне изворе снабдевања.
Портпарол аустријског Министарства енергетике изјавио је у уторак да је, захваљујући куповинама преко Италије и Немачке и пуњењу складишта, снабдевање потрошача загарантовано. Словачка, иако неће имати несташице, сада се суочава с додатних 177 милиона евра (184 милиона долара) трошкова за алтернативне руте, саопштило је њено Министарство економије. Портпаролка Европске комисије навела је да су припреме ЕУ укључивале мере енергетске ефикасности, развој обновљиве енергије и флексибилан гасни систем.
- Европска гасна инфраструктура је довољно флексибилна да обезбеди гас не-руског порекла за Централну и Источну Европу путем алтернативних рута. Од 2022. године значајно је појачана новим ЛНГ капацитетима за увоз - рекла је Ана-Каиса Итконен.
УТИЦАЈ НА ТРЖИШТЕ
Аналитичари предвиђају минималан утицај на тржиште због прекида транзита, што је потврђено у уторак, када су подаци украјинског оператора гасног транзита показали да Русија није затражила проток гаса за 1. јануар кроз украјински гасовод према Европи до 17:00 GMT.
Сматрају да је мало вероватно да ће крај овог уговора изазвати понављање скока цена гаса у ЕУ из 2022. године, јер су преостале количине релативно мале. Тржиште гаса је у уторак реаговало минимално, с европским референтним ценама гаса које су завршиле на 48,50 евра по мегават-сату, уз благо повећање током дана.
РАТ У УКРАЈИНИ
Упркос напретку ЕУ у замени руског снабдевања преко Украјине, Европа је осетила последице, с вишим трошковима енергије који су погодили њену индустријску конкурентност у поређењу са САД-ом и Кином. Ово је допринело значајном економском успоравању, скоку инфлације и погоршању кризе трошкова живота.
Украјина се сада суочава с губитком од око 800 милиона долара годишње од транзитних такси из Русије, док ће Газпром изгубити близу 5 милијарди долара од продаје гаса.
Молдавија, некада део Совјетског Савеза, међу најтеже је погођеним земљама. Изјавила је да ће морати да уведе мере за смањење употребе гаса за трећину.
ДРУГЕ РУТЕ
Русија и бивши Совјетски Савез су пола века градили велики удео на европском тржишту гаса, који је на врхунцу износио око 35%, али је рат у Украјини готово уништио тај бизнис за Газпром. Гасовод Јамал-Европа преко Белорусије је такође затворен, док је рута Северни ток преко Балтичког мора до Немачке уништена 2022. године.
Комбиноване руте су 2018. године доставиле рекордних 201 милијарду кубних метара (бцм) гаса у Европу.
Русија је 2023. године испоручила око 15 бцм гаса преко Украјине, што је значајно мање у поређењу са 65 бцм када је последњи петогодишњи уговор почео 2020. године.
Једина руска гасна рута која и даље функционише је Турски ток (ТуркСтреам), који прелази Црно море до Турске. ТуркСтреам има две линије – једну за турско домаће тржиште и другу за централне европске купце, укључујући Мађарску и Србију.