УГОВОР СА СББ-ом МОГУЋЕ ЈЕ ЛЕГАЛНО РАСКИНУТИ - ево која су права корисника и на који начин можете то учинити
Већ данима се не стишава ситуација настала након објављивања да две националне телевизије, ТВ Прва и ТВ Б92, од 28. октобра одлуком Јунајтед групе више неће бити у понуди кабловског оператера СББ.
Како још увек нема договора, а уговор између поменуте групе (власника СББ-а) и Коперникуса (у чијем су власништву Прва и Б92) ускоро истиче, неизвесно је да ли ће корисници услуга овог провајдера већ од следећег петка бити у могућности да прате своје омиљене емисије на овим каналима.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398700/96773507_585619315640937_2678238651124547584_n.jpg?itok=zuoDo8Ts)
ЕРДОГАН ПРОВОЦИРА ЕВРОПУ ЗБОГ РУСКОГ ГАСА?! "Да смо износили критике, сада бисмо бринули како да преживимо зиму"
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/22/collage_maker-22-oct-2022-08.02-pm.jpg?itok=1WIplfrI)
"ЛИТИЈУМ ЋЕ БИТИ ВАЖНИЈИ ОД НАФТЕ И ГАСА" Експлозија потражње "белог злата" - може ли ЕУ да осигура сопствену производњу?
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/22/collage_maker-22-oct-2022-01.26-pm.jpg?itok=wcXXBFUm)
ПОЧЕЛИ РАДОВИ НА МЕГАГРАДУ: "Ово је будућност човечанства" - На 120 км живеће пет милиона људи који ће имати приступ несвакидашњим стварима (ВИДЕО)
Зато ни не чуди реакција многих грађана, па и јавних личности, на целу ову ситуацију. Многи се питају која су њихова права с обзиром на актуелне околности, као и да ли су испоштоване све уговорне обавезе.
Управо се ту налази основ за легалан раскид и даље важећег уговора јер је СББ свега 9 дана раније, у прошлу среду, 19. октобра, својим корисницима послао обавештење о променама услова понуде и канала од 28. октобра ове године. Док Закон о заштити потрошача за то предвиђа рок од најмање 30 дана.
Према поменутом Закону, као и Правилнику о општим условима за обављање делатности електронских комуникација по режиму општег овлашћења, сваком кориснику услуга који се писмено обрати са жељом да раскине постојећи уговор, оператер је у обавези да у року од 15 дана реши захтев, а у року од 8 дана достави обавештење о решавању истог. У случају да провајдер не испуни своју обавезу, прети му новчана казна од 500.000 до 2 милиона динара.
Такође, сви они који су незадовољни због чињенице да не могу да гледају две телевизије са националном фреквенцијом, могу да упуте и online жалбу РАТЕЛ-у.
Све ово потврдили су и бројни правни стручњаци осврнувши се управо на једнострану промену услова у уговору које тренутно највећи кабловски провајдер има са својим корисницима, а коју није најавио у законски предвиђеном року путем средстава јавног информисања.
Како стоји у извештају РАТЕЛ-а из 2020. године, СББ као највећи оператор дистрибуције медијског садржаја на тржишту Србије има учешће од 46% према броју претплатника, Телеком Србија 29%, док остали провајдери имају знатно мањи удео.
Актуелна ситуација и незадовољство корисника СББ-а променом услова и понуде канала, могли би да доведу до тога да мањи провајдери на тржишту, попут Yettel-a и Ориона, привуку нове кориснике својим разноврсним и квалитетним садржајем, који укључује и све канале са националним фреквенцијама.