УСКОРО ПОТПУНО НОВИ ПОРЕЗ У СРБИЈИ: Овако нешто још увек нисмо имали, нову врсту богатства признаје и наша земља
Богатство у биткоинима ускоро ће званично признати и Србија.
Нацрт закона о дигиталној имовини који омогућава трговину дигиталним валутама је спреман, а уз њега иду и трошкови какве до сада нисмо познавали.
Суштина је да ако добијете биткоин на поклон морате и да платите порез. Нова обавеза предвиђена је поменутим законом и то је још један порез о коме би грађани требало да поведу рачуна.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/16/am.jpg?itok=Bt_4EYmF)
НАЈВЕЋА ЕКОНОМИЈА СТАЈЕ НА НОГЕ! Производна активност у САД убрзала се у октобру изнад очекивања
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/02/dunav_osiguranje6.jpg?itok=OJ1swvPu)
Осигурањем до сигурне и безбедне пољопривредне производње
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/02/01/eu.jpg?itok=QII2DG45)
Немачка упутила апел Европском парламенту: Потребно је усвојити буџет Европске уније што пре!
А није немогуће да биткоин добијете на поклон. Сетите се приче када су грађани Србије за неке посебне датуме од пријатеља и колега често на поклон добијали јединице инвестиционих фондова. И то се догађало баш на почецима развоја ове индустрије у нашој земљи.
Дигитална имовина је дигитални запис који се може дигитално куповати, продавати, размењивати или преносити. Може да се користи као средство размене или у сврху улагања, али нису законско средство плаћања.
У закону се наводи и да дигитална имовина није нужно везана за законско средство плаћања и нема правни статус новца или валуте, али је грађани и фирме прихватају као средство размене.
У Министарству финансија кажу да ће регулисање овог питања многим иновативним предузећима омогућити лакше финансирање.
Како се криптовалутама тргује у Србији?
Постоје онлајн сервиси где се могу купити и продати криптовалуте. Такође, постоје и аутомати у неколико градова (Београд, Нови Сад, Ниш, Суботица и Инђија) где се криптовалута купује и продаје за кеш.
Према Закону о спречавању прања новца и финансирања тероризма који се примењује од 1. априла 2018., неопходно је да корисници прођу процедуру верификације, слично као при отварању банковног рачуна.
Такође, ако купујете криптовалуте потребно је да имате крипто новчаник (wallet) на који вам се пребацују приликом куповине. Плаћање се може извршити на банковни рачун или платном картицом. Ако продајете преко неког онлајн сервиса, неопходан је банковни рачун, јер се на њега врши исплата динарске противвредности.
Постоје и алтернативни начини трговине, на пример - људи се нађу преко огласа, па одраде трговину без посредника. Иако је ова опција финансијски најповољнија, јер омогућује размену без провизије, треба бити врло опрезан. Неретко се дешавало да код оваквих трансакција једна од страна остане и без криптовалута и без кеша.
Ко то у Србији тргује криптовалутама?
Статистика говори да су корисници криптовалута углавном мушкарци у двадесетим и тридесетим годинама који су солидно технички потковани. Међутим, у периодима када цена нагло расте, појављује се и велики број људи ван наведене категорије.
Криптовалутама се може плаћати углавном у неким ресторанима и кафићима, мада је могуће купити и рачунарску опрему или платити чланарину у теретани.
- Када је у питању онлајн плаћање, ту практично нема ограничења. Скоро све што можете платити другим методама, можете платити и криптовалутама, што преко трговаца који директно продају за криптовалуте, што преко посредничких сервиса који то омогућују - објаснио је Александар Матановић, један од оснивача Битцоин асоцијације Србије.