РОДИЛИ СТЕ ДЕТЕ, КАКВЕ СУ САДА НОВЧАНЕ ОБАВЕЗЕ ПОСЛОДАВЦА? Ово је детаљан прорачун, дужан је да уради једну ствар
Солидарна помоћ мора бити једнака за све запослене и исплаћује се за свако новорођено дете.
Законом о порезу на доходак грађана сваке године се усклађују неопорезиви износи, према индексу потрошачких цена из претходне. Тако су у односу на индекс из 2023. одређени неопорезиви динарски износи који важе за исплате до 31. јануара 2025. године.
Када је реч о солидарној помоћи, послодавац може да је исплати запосленом у случају рођења детета, уколико је овакво даривање предвидео општим актом или уговором о раду. Ова могућност регулисана је чланом 120. Закона о раду.
Пореска саветница Марија Ђорђић каже да је реч о могућности коју има послодавац, а не о обавези.
- Послодавци не морају да врше исплате ако их нису предвидели. Ако јесу – у својим општим актима – тада су дужни и да их исплаћују. Закон о раду не даје даља прецизирања по питању висине исплате. Фирме саме могу да одреде износ који ће исплаћивати - објашњава Ђорђић.
Такође, солидарна помоћ мора бити једнака за све запослене и исплаћује се за свако новорођено дете.
У члану 105. Закона о раду дефинисано је да се солидарне помоћи не сматрају зарадом, па се на њих не обрачунавају и не плаћају социјални доприноси. Због тога је важно да се исплата новца у случају рођења детета у актима дефинише као солидарна помоћ, а не као друго примање.
Плаћање пореза на ову врсту помоћи
Порески третман исплате солидарне помоћи уређен је Законом о порезу на доходак грађана. Прописима је предвиђено да се на солидарне помоћи за случај рођења детета до висине просечне зараде исплаћене у Републици према последњем објављеном податку републичког органа надлежног за послове статистике, по новорођеном детету, не плаћа порез на зараде.
- Одређени број послодаваца опредељује се да запосленима исплати неопорезиви износ, колико год да он износи у моменту исплате. Остали послодавци у актима дефинишу одређени номинални износ за ове потребе, као на пример 50.000 динара по детету - наводи пореска саветница.
Ово право утврђује се по рођеном детету, те запослени који добије близанце има право на двоструки износ.
- Уколико послодавац исплати солидарну помоћ преко овог износа, на разлику обрачунава и плаћа порез по стопи од 10 одсто. Основица за примену ове стопе је брутирана разлика изнад неопорезивог износа. Брутирање се постиже множењем износа разлика са коефицијеном 1,111111 - каже Ђорђић и наводи пример.
Уколико је по последњим објављеним подацима просечна зарада у моменту исплате солидарне помоћи 80.000 динара, а послодавац је предвидео исплату од 90.000 динара, разлика на коју треба платити порез је 10.000 динара.
Разлика се множи са 1,111111 и тако добија основица за порез која износи 11.111,11 динара. Применом стопе од 10 одсто на овај износ добија се износ пореза од 1.111,11 динара.
- О обрачунатом порезу послодавац подноси пореску пријаву PPP-PR на порталу еПорези. Приликом подношења пореске пријаве добија се БОП – јединствени позив на број одобрења, који се наводи приликом плаћања пореза - истиче Ђорђић.
Порез треба платити истог дана када се врши исплата солидарне помоћи.
Опорезиви износ солидарне помоћи исплаћује се запосленом на текући рачун, коришћењем шифре плаћања 240, док се за неопорезиву исплату користи шифра 241.
Извор: Србија Данас/biznis.rs/Љиљана Беговић/М.А.