УКИДАЊЕ РОМИНГА ОД ЈУЛА МЕСЕЦА И ЗА СРБЕ: Ово су услови за јефтиније телефонирање у РЕГИОНУ
Помоћник министра трговине је напоменуо да је циљ да грађани наставе да користе услуге својих оператера једнако повољно и у мрежама других оператора у региону
Укидање роминга у региону Западног Балкана представља велики бенефит за кориснике, јер неће бити никаквих скривених трошкова нити ситуација у којој корисник треба нешто да активира.
- Саобраћај који му је расположив у оквиру пакета корисник ће од 1. јула моћи да користи на територији целог Западног Балкана - рекао је у разговору за једну телевизију помоћник министра трговине, туризма и телекомуникација Милан Добријевић.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/05/07/tablet-pametni-telefon.jpg?itok=kfYQ5IfU)
ОД ПРВОГ ЈУЛА ЈЕФТИНИЈЕ ТЕЛЕФОНИРАЊЕ СА ЗЕМЉАМА РЕГИОНА: Западни Балкан смањује цене роминга за 30 одсто
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/322913/profimedia-0379960357.jpg?itok=7Jt8KRwv)
ТЕЛЕФОНИРАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ ОД АПРИЛА ЈОШ ЈЕФТИНИЈЕ: Снижавају се цене роминга, споразум ће бити потписан у Београду
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/16831/zima-1.jpg?itok=aHiQttla)
Ускоро јефтиније телефонирање: Брисел захтева да оператери смање цене роминга на Западном Балкану
Добројевић додаје да то више нису роминг пакети и неке посебне претплате које су веома повољне, већ да ће цене које важе за сваког корисника услуга у домаћем саобраћају важити и у мрежи било ког оператора у региону Западног Балкана.
- Пре коришћења услуга роминга, корисници би требало о детаљима да се информишу код својих оператора, јер је могуће да постоје ограничења у потрошњи која зависе од тарифног пакета, и за припејд и за постпејд кориснике, напоменуо је помоћник министра задужен за електронске комуникације и поштански саобраћај, за Biznis.rs.
Помоћник министра трговине је напоменуо да је циљ да грађани наставе да користе услуге својих оператера једнако повољно и у мрежама других оператора у региону, али да то, како је додао, корисници не злоупотребљавају.
- Једино ограничење биће такозвана политика фер коришћења, где регулатори прописују нивое фер употребе. То заправо и није ограничење, већ само начин да се спречи прекомерно коришћење и злоупотреба. Конкретно, тај пропис спречава да корисник из Босне и Херцеговине, на пример, купи картицу у Србији, а онда је користи у својој земљи као да је локална- истакао је Добријевић.
Како је напоменуо, политика фер коришћења није препуштена вољи оператора, прецизирајући да те нивое прописују регулатори и да су они идентични онима који важе у Европској унији. Оператори ће у складу са важећим прописима и општим условима пословања утврђивати да ли је дошло до прекомерне потрошње, објаснио је Добријевић.
- Под прекомерном потрошњом подразумева се случај да корисник остварује већу потрошњу у ромингу у односу на домаћи саобраћај, као и да дуже борави у економијама Западног Балкана него у Србији. Уколико се утврди да је дошло до злоупотребе, оператори шаљу кориснику упозорење, у коме га обавештавају да могу применити додатну накнаду за роминг. Ако корисник не промени навике у коришћењу услуга у ромингу, оператори могу применити додатну накнаду за роминг, која је ограничена на домаћу цену за позиве, СМС и интернет саобраћај- нагласио је Добријевић.
Добријевић је подсетио да је укидање роминга од 1. јула у региону Западног Балкана завршетак процеса који је трајао две године и у којем се постепено спуштала цена услуга у ромингу.
- Последња фаза означава укидање роминга, односно тарифирање у оквиру постојећих пакета, тако да ће сви корисници моћи да уживају у разговорима, мобилном интернету и СМС порукама у земљама у окружењу као и у домаћем саобраћају - рекао је Добријевић, додајући да ће исти третман имати и корисници припејд услуга, који ће своје пакете у националном саобраћају моћи да користе и у ромингу.