Уштедите на рачуну за струју: Ноћне тарифе могу донети велике уштеде, али нису свуда исте
Прање веша или судова, као и коришћење бојлера током ноћи може донети уштеде које нису занемарљиве.
Рачуни за струју многима задају главобоље, али постоји неколико ствари које можемо да урадимо како бисмо макар мало уштедели.
Не треба заборавити да цена струје током дана није иста као и током ноћи, а тарифе нису исте на целој територији Србије.
Цене струје током дана су знатно више у односу на ноћне сате, а ова разлика у ценама може варирати и до три пута. На пример, прање веша или судова, као и коришћење бојлера током ноћи може донети уштеде које нису занемарљиве.
С обзиром на то да су термини за јефтину струју различито одређени у различитим деловима Србије, важно је добро се информисати када је струја јефтинија у вашем крају.
Јефтина струја - када почиње да важи у Београду, Војводини или Централној Србији?
Србија је подељена у три зоне када је реч о сатници јефтиније тарифе за струју, а то су Војводина, Београд и централна Србија.
Становници Војводине могу рачунати на јефтинију струју од 23 сата увече до 7 сати ујутру и то свих седам дана у недељи, без обзира да ли је радни дан или викенд.
У Београду јефтинија тарифа важи од поноћи до 8 сати ујутру, док у централној Србији становници могу користити јефтинију струју од 22 сата увече до 6 сати ујутру.
Важно је напоменути да се јефтинија тарифа може искористити само током ноћи и у прописаним терминима за сваки део земље. Преко дана, као и викендом, не може се рачунати на јефтинију тарифу.
Како проверити да ли користите јефтину струју?
Постоје две врсте бројила: једнотарифна и двотарифна.
Једнотарифна бројила: Имају само једну тарифу за струју што значи да је цена струје иста током целог дана. Домаћинства која имају једнотарифна бројила не могу искористити јефтинију тарифу, али могу уштедети постављањем штедљивих сијалица, заменом столарије и унапређењем енергетске ефикасности у својим домовима.
Двотарифна бројила: Ова бројила имају две тарифе - скупљу тарифу која важи током дана и јефтинију тарифу која важи током ноћи. Домаћинства која имају двотарифна бројила могу искористити јефтинију тарифу и тиме уштедети на рачунима за струју. На двотарифним бројилима се може видети која тарифа је тренутно на снази.
Савети за уштеду струје:
- Искључите уређаје које не користите из струје. То су најчешће рутери и пуњачи за телефон или лаптоп.
- Пре путовања искључите телевизоре, компјутере и друге уређаје за којима не постоји потреба док сте одсутни.
- Склоните све ствари пре усисавања, како бисте смањили време рада усисивача.
- Користите ЛЕД сијалице уместо обичних сијалица.
- Побољшајте изолацију зидова и квалитет столарије како бисте смањили расипање енергије.
- Ограничите време туширања на четири минута.
- Машину за прање судова користите само када је пуна.
- Уколико кувате или подгревате малу количину хране, користите мањи уређај попут микроталасне пећнице.
- Искључујте светла када нисте у просторији.
Подсетимо, наша држава даје субвенције за замену столарије, изолације, кровова и топлотних уређаја, као и за постављање соларних панела.
Извор: Србија Данас/ЕУправо Зато