ПЕТ МИЛИЈАРДИ ЗА СРПСКУ ПРИВРЕДУ, СВАКОМ ГРАЂАНИНУ 100 ЕВРА: Представљен пакет економских мера Владе Србије
Мали и Чадеж о помоћи српској привреди.
Министар финансија Синиша Мали и председник ПКС Марко Чадеж представљају пакет мера за помоћ привреди. На самом почетку министар Мали је рекао да је требао да се обрати председник Александар Вучић, али да се тренутно не осећа добро и да ће у најкраћем року то учнити.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/vlada-srbije_foto_srbijadanassasa_dzambic_2.jpg?itok=nvG0hJ_d)
НОВЕ ЕКОНОМСКЕ МЕРЕ: Сваком пунолетном грађанину по 100 евра
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/02/06/vucko.jpg?itok=xKsPuS89)
ПОСЛОДАВЦИ ПОСЛУШАЛИ ВУЧИЋА! Већ првог дана након обраћања председника опао број ОТПУШТЕНИХ РАДНИКА
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/10/10/1_1.jpg?itok=TlJNypFO)
Малиновић: Робе има довољно, рафови су снабдевени, купујте највише за три дана
- Влада је добила велики број предлога привредника ка‚ко им помоћи. И све смо их ми размотрили. Ова криза је глобална, и са њом се суочава свака земља у свету. Србија ову кризу чека никада јача и зато идемо са представљањем ових мера како би растеретили привреду што више - рекао је министар Мали.
Он је потом открио да ће држава помоћи привреди са чак 5.1 милијарди евра, тачније 608 милијарди динара, што је половина нашег буџета и 11 одсто нашег БДП.
- Донели смо одлуку и да повећамо плату медицинарима, исплатићемо једнократну помоћ пензионерима од 4.000 динара, такође добиће и пензију у једном делу, већ 10. априла. Банке су увеле мораторијум на три месеца, што олакшава ствар грађанима. Велика разлика између Србије и других земаља које су сад исто у кризи је та у томе што је ми чекамо никад јачи и стабилнији. Највећи терет ове кризе држава ће преузети на себе, како би привреда што мање осетила економску кризу која долази. Пре само неколико година били смо на рубу банкрота, а сад имамо јавни дуг који је испод 50 посто БДП-а, а извоз је у прва два месеца 2020. године повећан. Ово је све последица реформи и мера које смо реализовали са вама - рекао је министар Мали.
Министар је навео да први сет мера претпоставља у највећем делу одлагање плаћања доспелих пореских обавеза, уз каснију отплату на рате, најраније од почетка 2021. године:
- То значи одлагање плаћања пореза и доприноса на зараде, што се спроводи у циљу обезбеђења ликвидности, одржања привредне активности и запослености; Одлагање плаћања пореза на зараде и доприносе за приватни сектор, током трајања ванредног стања има за циљ повећање ликвидности свих привредних субјеката у привредном сектору који исплаћују зараде запосленима. Такође, ова мера се односи на одлагање плаћања пореза на приход од самосталних делатности свих предузетника - рекао је министар.
Сви послодавци који се определе да користе ову меру могу да користе одлагање плаћања трошкова пореза и доприноса на зараде до почетка 2021. године, а након тога се оставља могућност даљег одлагања плаћања ових трошкова најдуже до 24 месеца без обавезе плаћања камате на захтев пореског обвезника.
- Други сет мера се односи на директна давања предузећима, исплату помоћи у висини минималне зараде за предузетнике, микро, мала и средња предузећа, односно субвенције 50 одсто минималне зараде великим предузећима, чији запослени су послати на принудни одмор, због смањеног обима пословања или потпуне обуставе рада; Директна помоћ предузетницима који се паушално опорезују и који плаћају порез на стварни приход, микро, малим и средњим предузећима у приватном сектору - уплата помоћи у висини минималца (за време трајања ванредног стања), и за велика предузећа уплата помоћи у висини 50 одсто минималца за запослене којима је решењем утврђен престанак рада.
Код овог сета мера је направљена разлика у начину примене по основу економске снаге обвезника.
У складу са тим, предузетницима, микро, малим и средњим правним лицима је дата економска помоћ у висини нето минималне зараде за свако лице које код њих има статус запосленог.
- Трећи сет мера је усмерен на очување ликвидности привредних субјеката у условима економске кризе очекиване током и по окончању ванредне ситуације проузроковане пандемијом Ковид-19 вируса - рекао је Мали, па додао:
- Овим програмом Влада Србије жели да минимизира спољне утицаје, као што су пад тражње и прекид ланаца снабдевања, и њихове последице, као што су смањење запослености и неликвидност, на пословање српске привреде.
Овим програмом су предвиђене две мере: Програм за доделу кредита за одржавање ликвидности и обртних средстава за компаније из сегмента предузетника, микро, малих и средњих привредних субјеката, пољопривредних газдинстава и задруга који су регистровани у релевантном регистру преко Фонда за развој Републике Србије; Гарантне шеме за подршку привреди у условима ?овид-19 кризе за кредите за одржавање ликвидности и обртних средстава за компаније из сегмента предузетника, микро, малих и средњих привредних субјеката, као и пољопривредних газдинстава преко комерцијалних банака које послују у Републици Србији.
Укупна вредност програма предвиђених овом мером износи 264 милијарде динара (око 2.2 милијарде евра).
- И четврти сет мера се односи на уплату директне помоћи у износу од 100 евра у динарској противвредности свим пунолетним грађанима Србије - рекао је министар Мали, и појаснио да се ништа од наведеног неће примењивати на оне који су број запослених умањили за више од 10 одсто.
- У јавном сектору нема отпуштања и смањења плата, нема смањења пензија, довољно пара има у буџету - рекао је министар Мали.
- Држава ће посебно помоћи појединим секторима, које су погођене кризом, онима који су најугроженији помоћи ћемо у наредним недељама и месецима, а то ће на пример бити угоститељство, повртарство, али и млекари и сви они који буду у проблему. Корпоративне обвезнице ће бити доступне и наша привреда ће моћи да рачуна на то, то је веома важно за добро пословање компанија.
Председник ПКС Марко Чадеж се захвалио на преданом раду свима који су учествовали у креирању овог плана.
- У име привреде Србије и наших чланица као и других које сте саслушали да се захвалим, као и НБС и целом тиму што сте направили пакет који одговара скоро 90 одсто онога што смо предложили. Отприлике 90 одсто ствари најважнијих је прузето и ушло је у пакет. Доста смо покушавали да притискамо, али исплатило се. Овако чувате производњу, ликвидност и кичму државе - рекао је Чадеж.
- Захваљујем се председнику Вучићу и Влади Србије на овом пакету мера.