ВЕЛИКО СМАЊЕЊЕ ДЕФИЦИТА ТЕКУЋЕГ РАЧУНА СРБИЈЕ: Са прошлогодишњих 37,3 на овогодишњих 4,2 одсто!
Прилив страних директних инвестиција достигао лани 3,0 милијарди евра, а нето прилив 2,9 милијарди евра
Дефицит текућег рачуна платног биланса Србије смањен је прошле године за 37,3 посто у односу на 2019, и износио је 4,2 процента бруто домаћег прозивода, што је бољи резултат него што је првобитно пројектовано, показује данашњи Извештај о инфлацији Народне банке Србије.
"МИЛОШ ВЕЛИКИ" ОБОРИО РЕКОРД ЗА ВИКЕНД: Српским ауто-путевима за празнике прошло више од 600.000 возила
ШТА ЋЕ БИТИ СА СТРУЈОМ И ДА ЛИ СЕ ВРАЋАЈУ РЕСТРИКЦИЈЕ: Хладноћа гурнула свет на ивицу мрака! (ФОТО/ВИДЕО)
КОРОНА ОБОРИЛА И ТРЖИШТЕ АУТОМОБИЛА: Продаја у целој Европи драстично склизнула, само једна земља забележила раст
Мањи текући дефицит, резултат је мањих расхода по основу доходака од страних директних инвестиција, смањења дефицита робне размене, као и раста суфицита у трговини услугама, наводи НБС.
Поред мањег увоза, како додаје, смањењу робног дефицита допринео је раст инвестиција у извозно оријентисане секторе из претходног периода, због чега је, у условима пада бруто домаћег производа зоне евра од око 7,0 посто, робни извоз Србије у 2020. години смањен за свега 2,3 процента.
НБС процењује да ће опоравак личне потрошње и инвестиција довести до нешто бржег раста увоза и погурати текући дефицит у овој години на око 5,0 посто БДП-а, док за наредне године очекује постепено смањење текућег дефицита на око 4,0 процента БДП-а.
Темпо тог смањења ће, како наглашава, зависити у највећој мери од динамике инвестиционог циклуса у наредном периоду.
- Пандемија је снажно утицала на токове капитала према земљама у успону, али је прилив капитала у Србију и у тим условима остао релативно висок - истиче НБС и прецизира да је прилив страних директних инвестиција достигао лани 3,0 милијарди евра, а нето прилив 2,9 милијарди евра, што је шесту годину заредом био довољан ниво да се у потпуности покрије дефицит текућег рачуна.
Централна банка указује да је знатан прилив капитала остварен и по основу емисија еврообвезница на међународном финансијском тржишту, при чему је највећи део средстава прикупљених по основу друге емисије у 2020. години (1,2 милијарде долара) искоришћен за превремено враћање дела дуга по основу обвезница емитованих 2011, које доспевају у септембру ове године.
- Висока тражња за еврообвезницама и постигнута најнижа цена задуживања до сада, повећана улагања страних инвеститора у динарске државне хартије од вредности, уз пад премије ризика земље и задржан кредитни рејтинг, потврђују спремност инвеститора за улагања у Србију и њихово поверење у макроекономску стабилност и повољне изгледе привредног раста Србије у наредном периоду - каже гувернер НБС Јоргованка Табаковић.
Подсећа да је још пре годину најавила укључење динарских обвезница Републике Србије у реномирани индекс обвезница Ј.П. Морган ГБИ-ЕМ.
- Наша очекивања су се испунила и уложени велики напори дали су резултат, Ј.П. Морган је 11. фебруара објавио одлуку да ће од 30. јуна 2021. године укључити наше динарске обвезнице у овај реномирани индекс. На тај начин дат је још један снажан сигнал међународним инвеститорима да је Србија сигурно и пожељно место за улагање и да ће то остати и у наредним годинама - закључила је гувернр Табаковић.