ВЕСТИ О ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОРОНЕ СВАКОДНЕВНО ПРАВЕ ТУРБУЛЕНЦИЈЕ НА БЕРЗАМА: Да ли ће то успорити опоравак привреде?
Прошле недеље је број првих захтева за помоћ незапосленима у САД порастао за 31.000, на 742.000
На светским берзама се прошле недеље трговало несигурно, јер је напредак у развоју вакцине против корона вируса подржавао тржишта, док су их вести о рекордном расту броја новозаражених у САД и Европи притискале.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/12/06/profimedia-0166881229.jpg?itok=UkhEmNWq)
ПОСКУПЕЛО УЉЕ У СРБИЈИ! Огласило се и Министарство: Како то утиче на цене осталих намирница?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/26/profimedia-0564721883.jpg?itok=iOMzPbML)
У НЕКИМ ЗЕМЉАМА ЖЕНЕ ИМАЈУ ДОДАТНЕ СЛОБОДНЕ ДАНЕ СВАКОГ МЕСЕЦА: Оне их ретко користе, а кажу и из ког разлога
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/322742/narodna-banka-srbije_foto_srbijadanassasa_dzambic_16_1.jpg?itok=W7SgQe7T)
За субвенције у 2021. години 119,99 милијарди динара: Највећи део иде пољопривреди
На Вол Стриту је Дау Џонс прошле седмице склизнуо 0,7 одсто, на 29.263 бода, а S&P 500 0,8 одсто, на 3.557 бодова. Nasdaq индекс ојачао је, пак, 0,2 одсто, на 11.854 бода.
У понедељак су Дау Џонс и S&P 500 достигли рекордне нивое, након објаве америчке биотехнолошке компаније Модерна да се њена вакцина против covida-19 показала ефикасном код 94,5 одсто особа у клиничким испитивањима.
Но, следећих дана се највећа светска берза нашла под притиском због низа вести о рекордном броју новозаражених коронавирусом у САД и Европи. Због тога многе савезне државе САД и европске земље уводе строже рестриктивне мере, што ће успорити опоравак привреде од корона кризе.
Неки подаци већ указују на то. Прошле недеље је број првих захтева за помоћ незапосленима у САД порастао за 31.000, на 742.000, док су аналитичари у анкети Ројтерса очекивали пад тог броја. То показује да је опоравак тржишта рада посустао, а то значи и да се опоравак америчке привреде из рецесије успорава.
- Тржиште је конфузно јер портфолио менаџери не знају на који би период требало да се фокусирају. Да ли краткорочно, шест до девет месеци, и даље ширење вируса или на раздобље након што су сви вакцинисани, а вирус искорењен? - каже Тим Ghriskey, стратег у фирми Inverness Цоунсел.
Подршку тржишту пружиле су, пак, вести да су представници демократа и републиканаца у Сенату договорили наставак преговора о новом пакету подстицајних мера. Преговори о тим мерама трају већ месецима, а прекинути су уочи председничких избора почетком новембра. Ускоро би, пак, могли бити настављени.
Крајем недеље улагаче су забринуле несугласице између министарства финансија САД и централне банке. То је последица одлуке министра финансија Стивена Мнучина о завршетку неколико програма кредитирања, уведених на почетку коронакризе, а које је спроводила америчка централна банка.
Иако је Фед предложио да се ти програми наставе, Мнучин је то одбио јер сматра да би око 450 милијарди долара тих средстава требало бити на располагању Конгресу за друге намене и кредитирање малих предузећа.
Несугласице између Феда и министарства финансија нису честе, па је то узнемирило инвеститоре, иако ти програми кредитирања компанија и локалних јединица нису били често коришћени.
Аналитичари кажу да су ти програми уливали сигурност да ће ликвидност и кредитирање бити одржани, ако се криза погорша.
Европске берзе порасле
А на европским берзама су цене акција прошле недеље порасле, упркос заоштравању рестриктивних мера у многим земљама због непопустљивог ширења коронавируса.
Лондонски ФТСЕ индекс ојачао је 0,55 одсто, на 6.351 бод, док је франкфуртски DAX порастао 0,5 одсто, на 13.137 бодова, а париски ЦАЦ 2,1 одсто, на 5.495 бодова.