ВЛАДА ИЗАШЛА СА ПРЕДЛОГОМ ЗА ФРИЛЕНСЕРЕ: Познато колико ће износити неопорезиви део за цео обухваћени период!
Неопорезиви износ износио би од 384.000 динара годишње за цео обухваћени период
Новим предлогом за уређење пореских обавеза фриленсера који је Влада Србије урадила након поновљених консултација са Удружењем фриленсера и предузетника Србије (УФПС) и Удружењем радника на интернету увео би се неопорезиви износ од 384.000 динара годишње, за цео обухваћени период, сазнаје Танјуг у Влади Србије.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398782/ekonomija_-_srbija_danas_2.jpg?itok=VNcHoqAx)
СВЕТСКА БАНКА ПОВЕЋАЛА ПРОГНОЗУ ПРИВРЕДНОГ РАСТА СРБИЈЕ: Наша земља чврсто на ногама дочекала "корона-кризу"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/01/shutterstock_1094781998.jpg?itok=3B3K4saQ)
КОРОНА ХРВАТСКИ ЈАВНИ ДУГ ВИНУЛА У НЕБО: Кредити и обвезнице "појели" БДП
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/01/shutterstock_1356958493.jpg?itok=0bW5d6-F)
ПОНОВО ИНФЛАЦИЈА У СЛОВЕНИЈИ: Након седам месеци дефлације, цене порасле у марту
То, како се објашњава у предлогу, значи да сви они који су зарађивали мање од око 673.000 динара годишње не би имали никаквих обавеза за протекли период.
У предлогу се наводи да би свим фриленсерима, без обзира на делатност, били признати нормирани трошкови од 43 одсто остварених прихода, укључујући и неопорезиви износ.
Ове погодности би се поред ранијег периода, примењивале на све приходе који ће се остварити закључно са 30. септембром ове године.
Пореска обавеза за протекли период би била утврђена без обрачунате камате за период пре доношења решења, обавезе би се измиривале у периоду од 10 година у 120 месечних рата, уз могућност превремене отплате.
У случају кашњења у исплати одређене рате, обрачунавала би се само камата од дана доспећа до дана уплате.
Када је реч о будућим плаћањима, прецизира се да би се од 1. октобра признавали нормирани трошкови од 54.900 динара на кварталном нивоу и да би се порези и доприноси обрачунавали квартално, уместо месечно.
Током ове године очекује се доношење новог закона којим би била регулисана права радника запослених на интернету.