СРПСКИ ВОЋАРИ СЕ ХВАТАЈУ ЗА ГЛАВУ: Надали се доброј заради, а сада продају по ЧЕТИРИ ПУТА МАЊОЈ ЦЕНИ
Цена је мала, а потражња још мања
Пре неколико година аронија се сматрала биљком будућности која ће српски воћарима обезбедити сигуран пласман и добру зараду.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/17/partizan-ide-dalje-baneri-1000x700-novo3.jpg?itok=2Rk1G8Zf)
Српски клубови у квалификацијама за Лигу Европе ти доносе врхунски НОВЧАНИ БОНУС
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398771/autopu_bgd-presevo_-_tanjug_dusan_anicic_1_1.jpg?itok=Aj6WCq82)
БАЛКАНСКА РАСКРСНИЦА! Ауто-пут Ниш-Приштина донеће само бенефит: Крајем године креће прва фаза!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/05/15/fg1.jpg?itok=dwNm2fwc)
Фрушка гора остаје отворена за љубитеље природе као и до сада
Данас је ситуација другачија јер на стотине килограма узалуд чека свог купца. Велике количине прерађују се у лековити сок, па је то једини начин да се узгој ароније ипак исплати.
Црне лековите бобице за које се сматра да су извор здравља и енергије ове године пропадају у Тополи.
Бојан Мијаиловић из села Војковци одлучио је да ово воће посади на 30 ари, очекујући добру зараду, али до тога није дошло.
Цена је мала, а потражња још мања.
- Кад смо ми посадили аронију цена је била 400 динара, да би из године у годину то падало и на крају се свело на 100 динара и најгоре од свега тога је што немамо организован откуп, тако да аронију сад продајемо по наруџбини, излазимо људима у сусрет, шаљемо брзом поштом онима који наруче - каже Бојан Мијаиловић.
Иако је ова година била изразито лоша, Бојан нема намеру да посече засаде јер, како каже, обавезе око улагања и одржавања ароније нису велике.
- Конкретно у ову овде нашу аронију сем тримерисања и неких основних ствари око те траве ништа друго нисмо улагали. То нам је једини спас - што се ништа у њу не улаже, а имамо неку минималну зараду - објашњава Мијаиловић.
На десетине килограма остаје на лагеру препуштено пропадању. Вредна домаћица из породице Мијаиловић преради део тога у сок који касније продаје. Благотворности овог напитка надалеко су познате, па се нађе по неки купац.
- Направимо стотинак кила, како има робе и кад временски стигнемо. Жао нам је да пропадне, слаба је потражња, али ми се трудимо да што више продамо и што више оставимо - каже Гордана Мијаиловић.