"Воли да побеђује" Овако изгледа човек који управља највећим богатством на планети: Његова империја вреди преко 1,5 БИЛИОНА ДОЛАРА, а због овог бизниса га нико неће престићи у скоријој будућности
Кинези су бацили рукавицу у лице Американцима, а човек са огромним амбицијама и још већим буџетом све посматра са стране.
Шеик Тахнун бин Зајед ал Нахјан из Уједињених Арапских Емирата, који влада са својим братом, аутократским председником Мохамедоном бин Заиед ал Нахјаном, ствара АИ центар света.
Тахнун је шеф обавештајне службе једне од најбогатијих малих нација на свету, истовремено државе која, уз помоћ технологије и технике преузете од Кинеза, данас више него успешно надзире сопствене грађане.
Али што је још важније, Тахнун је тај који има званичну контролу над великим делом огромног богатства Емирата. Блумберг њуз је прошле године известио да шеик надгледа империју од 1,5 билиона долара - што би значило да управља више новца него било ко на планети.
Емирати су постигли нови договор са Американцима, а Илон Маск и Марк Закерберг су од почетка желели да је шеик на својој страни.
Али шта се крије иза шеиковог плана, човека који подједнако обожава технологију и идеју савршеног управљања друштвом? Какву улогу играју Кинези, донедавно његови највећи партнери и ментори?
Опседнут технологијом и обуком
Амерички Вајред описује шеика као брадатог и жилавог човека који се готово никада не види без тамних наочара за сунце. Због своје осетљивости на светлост, чак и у теретани носи наочаре за сунце. Тахнун је љубитељ фитнеса, бави се борилачком вештином џиуџицуа и бициклизмом.
У његовој пословној империји истиче се огроман технолошки конгломерат Г42 (референца на књигу Аутостоперски водич кроз галаксију, у којој је "42" одговор суперкомпјутера на питање о смислу живота).
Г42 има удела у свему, од истраживања вештачке интелигенције до биотехнологије.
Тахнун је деценијама опседнут технологијом. 2005. године најбољи енглески велемајстор Мајкл Адамс поражен је програмом Хидра 0,5:5, што је највећи забележени пораз шахисте од машине.
И управо је шеик стајао иза Хидре својим новцем и посвећеношћу.
- Волео је спој човека и машине. Волео је да побеђује - рекао је америчким новинарима инжењер који је тада радио на Хидри.
Емирати су најпожељнија дестинација
У стратешкој игри званој трка у наоружању са вештачком интелигенцијом, САД тренутно контролишу ситуацију, а верује се да је америчка хардверска компанија, "Нвидиа", једина која производи чипове који обучавају најконкурентније АИ моделе. Због тога је америчка влада ограничила ко може да купи ове чипове ван граница земље.
Требало би да будете свесни да вештачку интелигенцију покрећу огромни центри података који садрже стотине серверских ормара распоређених у уске редове и који покрећу рачунарске процесе десетине или стотине пута енергетски интензивније од обичних веб претрага.
А иза њих је још један скуп центара података који обучавају основне АИ моделе. Да би одржале корак са потражњом, компанијама са вештачком интелигенцијом је потребно више јер има више центара за податке широм света - што укључује земљу на коју ће их поставити, воду за њихово хлађење, струју за њихово напајање и микрочипове за њихово покретање.
Извршни директор "Нвидије" Јенсен Хуанг предвидео је да ће технолошке компаније уложити трилион долара у нове АИ дата центре у наредних пет година.
Изградња следеће фазе вештачке интелигенције, укратко, захтеваће запањујуће количине капитала, некретнина и електричне енергије - а заливске државе, са својим огромним нафтним богатством и енергетским ресурсима, поседују све три.
У протеклих неколико година, Саудијска Арабија, Кувајт и Катар су основали велике инвестиционе фондове за вештачку интелигенцију. Али као дом за нове центре података и извор инвестиционог капитала, Уједињени Арапски Емирати су се истакли као најпожељнија дестинација.
Кинеска прошлост
Тахнун је донедавно углавном пословао са Кинезима, највећим и јединим конкурентима САД.
Тахнун је почетком 2020-их провео градећи дубоке пословне и личне везе са Пекингом, до те мере да се неки од производа које продаје Г42 готово не разликују од кинеских.
Подружница Г42 под називом Presight АИ, на пример, продавала је софтвер за надзор полицијским снагама широм света који је био веома сличан системима које користи кинеска полиција, а "Хуавеи" инжењери су слободно лутали кроз најосетљивије технолошке објекте Абу Дабија док су дизајнирали огромне центре за обуку АИ.
У августу 2023. Вашингтон је стога ограничио извоз Nvidia чипова на Блиски исток - управо хардвер који је Абу Дабију био потребан да би остварио сопствене амбиције вештачке интелигенције. Почетком 2024. Емирати пристају на америчке услове и Г42 прекида везе са Пекингом.
Кинески држављани су почели тихо да напуштају технолошки сектор Абу Дабија, а Американци су заузели њихово место. Под покровитељством председника Џоа Бајдена, сарадња постаје јача него раније, а чипови из Нвидије пристижу у све већем броју.
Али део америчке јавности се и даље пита: коју игру овог пута игра шеик Тахнун?
Полицијска држава
Један од њихових страхова је да би америчка интелектуална својина и даље могла да процури у Кину. У отвореном писму у јулу, амерички конгресмен Мајкл Мекол, председник Комитета за спољне послове Представничког дома, позвао је на "значајно јаче мере заштите пре него што САД извезу било какву осетљиву технологију у УАЕ“.
Они такође спекулишу шта би УАЕ могли да ураде са овом технологијом.
Наиме, како пише Виред, њихова визија коришћења вештачке интелигенције као механизма државне контроле не разликује се од пекиншке.
- Уједињени Арапски Емирати су ауторитарна држава са ниским нивоом поштовања људских права и историјом коришћења технологије за шпијунирање активиста, новинара и дисидената. Мислим да нема сумње да би УАЕ хтели да користе вештачку интелигенцију да повећају надзор над грађанима - саопштила је Фондација Елецтрониц Фронтиер, непрофитна америчка организација за одбрану дигиталних права.
Србија Данас/Јутарњи лист