Какве бенефите Србији доноси долазак америчког ДФЦ-а? Инвеститори СПРЕМИЛИ МИЛИЈАРДЕ за пројекте
Све три важне рејтинг агенције гледају на отварање канцеларије корпорације у Београду као сигнал стабилности
У разговорима у Вашингтону, у којима учествује српска делегација, једна од могућности о којима се преговара је и отварање канцеларије америчке Међународне развојне финансијске корпорације (ДФЦ) у Београду. То је, наиме, истакао председник Србије Александар Вучић, који је оценио да би то био велики сигнал за долазак инвеститора у нашу земљу.
ХРВАТИ МУКУ МУЧЕ СА ТЕХНОЛОГИЈОМ: За промену адресе ЕЛЕКТРОНСКЕ ПОШТЕ траже формулар исписан ПИСАЋОМ МАШИНОМ?!
КОРОНА УГРОЗИЛА ПЕКАРЕ: Малим произвођачима потребна помоћ, изгубили добар део тржишта
ЕКСПЛОДИРАЛА ПРОДАЈА ТРАКТОРА: Коронавирус вратио произвођаче на имања
Економисти сматрају да би то могло да значи практично прекретницу у нивоу америчких инвестиција у Србији и на Балкану, а дугорочно, могло би да донесе и нова радна места и додатне приходе у буџет Србије.
Како је Вучић навео, уколико би се то догодило, нигде другде на Балкану не би имали своју канцеларију осим у Београду.
- То би био страшан сигнал за све америчке инвеститоре, а посебно за наше људе који овде живе, у САД, да дођу у Србију. То није још сасвим договорено, али то је изванредна вест и за све три важне рејтинг агенције: Стандард енд пурс, Мудис и Фич. Стаховито важна вест која би додатно подигла односе између Србије и САД, јер постајемо тако много интересантнији за америчко тржиште капитала и за њихове бизнисмене - рекао је синоћ Вучић.
Економиста Иван Николић објашњава да би отварање такве канцеларије у Београду био не само подстрек привлачењу нових инвеститора, већ и ширењу посла са америчком пословном заједницом, а можда чак и директно српском дијаспором у Америци.
- Претходних година имали смо неколико већих улагања са америчке стране, али више у смислу преузимања постојећих компанија него отварања нових. Доминантне инвестиције су долазиле из Европе и Кине, али у суштини Америка, као највећа економија у свету и даље није толико била економски присутна овде, а ово би на неки начин могао да буде преокрет - сматра Николић.
То би, како каже, био позитиван сигнал за озбиљније инвестирање у Србију и регион, а ова институција, како објашњава, представља гаранцију за пословање које се одвија ван Америке.
- Они гарантују да ће инвестиције бити сигурне и да ће бити инвеститори обезбеђени у случају неких промена, ако би ствари кренуле лошије, нешто попут осигуравајуће компаније која прати пословне активности. Наравно, компаније које дођу свакако улажу новац овде, запошљавају наше људе, плаћају порезе, генеришу неку додату вредност а све то доприноси нашој економији, што је добро за Србију - оцењује Николић.
И економиста Александар Стевановић сагласан је да отварање канцеларије овакве институције у Србији може донети погодности нашој привреди.
- Амерички инвеститори су неко време заобилазили Србију можда зато што им је била у фокусу политичка нестабилност, а долазак овакве институције поправља перцепцију. Неће то бити неки чаробни рецепт, али у сваком случају неће шкодити, у то сам сигуран - каже Стевановић.
Биће корисно, како каже, и за грађане, јер би се рецимо могло кроз ово очекивати и стварање нових радних места као последице нових инвестиција.
Америчка Међународна развојна финансијска корпорација (ДФЦ) је институција за финансирање развоја савезне владе САД, која је првенствено одговорна за обезбеђивање и омогућавање финансирања пројеката приватног развоја у земљама са нижим и средњим приходима.
ДФЦ има и овлашћење за позајмљивање. Кредитни капацитет ДФЦ-а користи се за давање зајмова, гаранција за кредите и осигурања за развојне пројекте у земљама са нижим приходима које предузимају америчка предузећа.
ПОНОВО РАДИ НОЋНИ ВОЗ НА РЕЛАЦИЈИ БАР-ТОПЧИДЕР-БАР: Кушет-кола пуна, путници под маскама
Објављени најновији подаци: Ево колики је буџетски дефицит Србије за првих седам месеци
"ШЕНЖЕН ЗОНА" ИЗМЕЂУ БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ: Поново се покреће ово питање, а ево шта то заправо представља!
Вучић: Постоји могућност да ДФЦ отвори своју канцеларију у Србији
Подстицај за оснаживање Србије: На столу у Вашингтону економски план вредан неколико милијарди евра