За НЕЗАКОНИТУ имовину порез 75 одсто, под лупом приходи стечена после 2007. године
Устав Србије у члану 197 омогућава да поједине одредбе могу да имају повратно дејство, ако то "налаже општи интерес".
Нацрт закона о пореклу имовине и посебном порезу, о којем јавна расправа ускоро почиње, предвиђа да ће особа код које се испостави да поседује незаконито стечену имовину морати да плати порез од 75 одсто.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/03/05/kopaonik66.jpg?itok=IRwchR_E)
КОПАОНИК БИЗНИС ФОРУМ: Чланице Америчке привредне коморе уложиле више од 14 милијарди евра у Србију
Како лист данас пише, посебна јединица Пореске управе испитиваче разлику између пријављене зараде и стеченог богатства, "а под лупом се могу наћи сва имовина и приходи стечени после 1. јануара 2007", и покретна и непокретна имовина, уштеђевина, готовина и друга имовинска права.
- Нарочито је битно да је терет доказивања на физичком лицу. Оно је, дакле, то које треба да докаже да је на законит начин дошло до некретнина или покретности у оном делу који није у складу с његовим приходима - кажу у Министарству правде.
Осим тога, Пореска управа може по службеној дужности да покрене поступак против било ког лица које има нагло повећање веће од 150.000 евра.
Наводи се такође да је 1. јануар 2007. изабран јер је тада Пореска управа осавременила начин рада и формирала добре електронске регистре, без чега овакво утврђивање порекла раније није било могуће.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/08/06/beograd_0.jpg?itok=sFAr2-Di)
500 МИЛИОНА ЕВРА ЗА ПРОЈЕКТЕ У СРБИЈИ! Стижу лепе вести из Европске банке за обнову и развој
Иако није уобичајено да закони буду ретроактивни, Устав Србије у члану 197 омогућава да поједине одредбе могу да имају повратно дејство, ако то "налаже општи интерес".
Министарка правде Нела Кубуровић каже за лист да "тј закон није одмазда према политичким противницима, већ се односи на све, и на оне који су данас на власти и на оне који ће сутра бити на власти, на грађане и на функционере, једном речју на све који имају незаконито стечену имовину или непријављене приходе".
"Ово је закон правде, закон за будућност и за оздрављење друштвеног система", истакла је Кубуровићева и додала да његово доношење треба да буде "круна прописа донетих у циљу системске борбе против корупције".