ПРОЈЕКАТ ЗАДРУГА У ЗЕЛЕНОМ ПРСТЕНУ ОКО БЕОГРАДА! Кркобабић: Помажемо пољопривредницима да имају сигурну будућност
Министар за бригу о селу Милан Кркобабић истакао је да држава издашно помаже полопривреднике и задругаре у Србији
Он је на данашњој промоцији овогодишњег програма за доделу бесповратних средстава задругама у свечаној сали Скупштине Града Београда указао на допринос који ће пољопривредници имати од ове помоћи.
ОРЛ специјалиста упозорава: Ове симптоме не смете да игноришете! Ево како да заштитите нос и дисајне путеве!
КРКОБАБИЋ: Наш приоритет је заштита свих пензионера у Србији и поновно оживљавање села!
"СЕЛО ЈЕ РОДНО МЕСТО СРЖАВЕ СРБИЈЕ" Министар Кркобабић честитао славу домаћинима који празнују Светог Трифуна
- Желимо да се пољопривредници Београда удруже, да свој мали, често и уситњен посед ставе у функцију и да постану део зеленог прстена око престонице. Циљ је да имамо производ цењен на трпезама Београђана, али и да га извеземо. Ту смо да им помогнемо, да буду робни произвочи, да имају сигурну будућност - изјавио је министар.
Министар се, заједно са замеником градоначелника Гораном Весићем обратио председницима седам приградских општина престонице, а скупу су присуствовали и председник Академијског одбора за село САНУ Драган Шкорић, председник задружног савеза Србије Никола Михаиловић, представници општинских служби за пољопривреду, као и директори и чланови задруга седам приградских општина Града Београда - Обреновац, Гроцка, Сурчин, Барајево, Лазаревац, Сопот и Младеновац.
- Ове године према програму доделе бесповратне финансијских средстава за унапређење рада задругама опредељено је пола милијарде динара, а ових дана ће бити расписан Јавни конкурс за доделу тих средстава. Према условима програма новоформиране земљорадничке и пољопривредне задруге, оне формиране од 2017. године до дана расписивања Јавног конкурса, могу да рачунају на износ бесповратних средстава до 7,5 милиона динара по задрузи. За старе земљорадничке и пољопривредне задруге, формиране до краја 2016. године, биће издвојено до 15 милиона динара по задрузи. Новина су земљорадничке и пољопривредне задруге са претежном делатности из области туризма, занатства и задруге чији су оснивачи социјално угрожене групе становништва, које такође могу да рачунају на бесповратна средства до 7,5 милиона динара - истакао је он.
Заменик градоначелника Горан Весић захвалио је министру што је представио програм градским општинама које су највише заинтересоване и изјавио да пољопривреда треба да буде један од стубова развоја Града Београда.
Програм "500 задруга у 500 села" показао је да је јачање задругарства успешан модел за напредак ситних пољопривредних газдинстава, који удружени лакше опстају и имају шансу да стигну до сигурног пласмана производа, субвенција, повољних кредита за улагање у производњу, а у прилог том, и у свету популарном облику организовања, говори број од чак 859 новоосноване задруге у Србији од 2017. године до данас и 152 задруге помогнуте бесповратним средствима из Буџета Републике Србије.
Београдски регион располаже значајним земљишним потенцијалом од око 322.292 хектара пољопривредног земљишта, што чини 70 одсто укупне територије Града Београда. У оквиру тога обрадиве површине износе 220.797 хектара, а ораничне површине 178.523 хектара.
Поред тога, београдско подручје располаже са значажним капацитетима у примарној сточарској производњи: 62.990 грла говеда и 190.220 свиња.
Пољопривредна производња на газдинствима земљорадника на територији Београда организује се у око 60.000 земљорадничких газдинстава, у 160 села и око 40 земљорадничких задруга.
Званични подаци кажу да се у Београду се просечно годишње потроши: 130.000 тона хлеба, 85 милиона литара свежег млека, 16.000 тона брашна, 18.000 тона уља, 24.000 тона шећера, 26.000 тона свежег меса, 5.200 тона свеже рибе, 100.000 тона свежег поврћа и чак 40.000 тона свежег воћа.
Ови подаци довољно говоре како о потенцијалу да мали произвођачи пласирају своје производе тако и о потреби да уједиљени наступе на велико и изазовно тржиште престонице.