Последња нада за Венецуелу стиже из Азије! Највећи ЕГЗОДУС МОДЕРНОГ ДОБА власт не може да заустави
Већ је сто дана прошло од када је Николас Мадуро најавио мере како би зауставио распад националне валуте боливара и галопирајућу хиперинфлацију.
Но, Мадурово обећање од 17. августа да ће ојачати куповну моћ становништва и кориговати финансијске поремећаје – није испуњено.
Реформа председника се састоји од раздвајања курса боливара од долара што је најпре повећало званични курс, затим брисања пет нула на новчаницама, увођења крипто-валуте Венецуеле, назване "петро", па повећавања минималне плате са 50 на 1.800 боливара и раста цене бензина који је до тада у Венецуели коштао 0,01 долара по литру, дакле скоро ништа.
- Оно што је Мадуро заиста остварио је затварање многих малих и средњих предузећа која су до тада неким чудом преживела - каже социолог Ектор Брисењо са универзитета у Каракасу.
Он тврди да је тиме влада, премда то никада није признала, ојачала сопствену позицију као јединог понуђача робе и услуга, тако да становништво у потпуности зависи од власти.
МИЛИОНСКЕ ПОСЛЕДИЦЕ ДРАКОНСКИХ МЕРА: Познато колико би Србија могла да ИЗГУБИ због БЛОКАДЕ на КиМ!
Према Брисењу, теоретски већа куповна моћ због повећања минималне зараде се показала безвредном, пошто инфлација није пала него је наставила да расте.
Како је недавно јављено, годишња хиперинфлација је отишла на скоро 150.000 одсто. У августу је рецимо шољица кафе у Каракасу коштала 2,5 милиона боливара. Након брисања пет нула, цена је дакле била 25 боливара. Али већ данас када кошта 120 боливара.
Нико није разумео шта је крипто-валута требало да донесе, јер није подржана производима или било којом другом валутом.
- А шта је са профитом који Мадуро наводно прави од злата из рудника на реци Ориноко, на североистоку земље - пита Брисењо.
Освануо ТУЖАН ПИЈАЧНИ ДАН у Косовској Митровици: Стање НАПЕТО, Срби САКРИЛИ СВОЈЕ ПРОИЗВОДЕ!
Почетком новембра, саветник за националну безбедност Беле Куће Џон Болтон упозорио је да је трговање златом из Венецуеле за грађане САД кривично дело. САД оптужују владу у Каракасу да ''пљачка'' природне ресурсе земље како би се прањем новца одржала на власти.
- Од краја 2014. до 2016. године, Мадуро је за лошу ситуацију могао да окриви пад цена нафте, а сада када је цена сирове нафте између 60 и 70 долара јасно је да ће криза бити погоршана недостатком инвестиција у нафтној индустрији - каже Алехандро Маркес Веласкес из Латиноамеричког института Универзитета у Берлину.
Венецуела тренутно производи нешто више од милион барела сирове нафте дневно. Пре четири године производила је чак три милиона.
- Венецула се неће брзо вратити на већу производњу јер влада нема новца за увоз савремених машина за сервисирање активних бушотина - рекао је Маркес Веласкес.
ВЕЛИКА АКЦИЈА: Од понедељка поново попуст!
Пошто Венецуела на међународном финансијском тржишту више не може да дође до девиза, нада се помоћи из Кине, каже овај берлински економиста. Мадуро покушава да убеди кинеску владу да оживи венецуеланску нафтну индустрију.
- Црно злато и даље чини 96 одсто венецуеланског извоза и главни је извор девиза, а кључно питање је како подстаћи диверзификацију извоза.
Почела пета сезона "Еко-квиза"
У другим околностима, приватни сектор би имао потенцијал да прода своје робе и услуге у иностранству. Али државна контрола девизних курсева везала је руке предузетницима, каже Алехандро Маркес Веласкес - Ни ова нова реформа није предвидела смањење контроле девиза, уведено пре петнаест година.
У међувремену, све више људи напушта земљу.
УНХЦР то назива највећим егзодусом у новијој латиноамеричкој историји. Према проценама, реч је о три милиона људи. Мадурове економске реформе нису могле да зауставе ове људе.