ЗБОГ КОРОНЕ СВЕ ЈЕ МАЊЕ НЕБОДЕРА: Шокантни подаци о утицају епидемије на изглед света
Прошле године у свету је изграђено 20 одсто мање небодера
Током пандемије коронавируса у прошлој години је број небодера широм света смањен за 20 посто, подаци су организације Цоунцил он Tall Буилдингс анд Урбан Хабитат (ЦТБУХ).
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2017/06/24/stan_nas.jpg?itok=N8DXIy48)
КОЛИКО ГОДИНА НАМ ЈЕ ПОТРЕБНО ДА УШТЕДИМО ЗА СТАН? Како доћи до домаћинства од 50 квадрата у центру Београда
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398771/profimedia-0426509154.jpg?itok=p5TxQ17S)
ПОНОВО ПАД ЦЕНА ЦРНОГ ЗЛАТА: Затварање кинеских градова оборило вредност за 0,8 одсто
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/24/novac.jpg?itok=mLgkc25Y)
НА ПРАГУ НОВ ПАКЕТ ПОМОЋИ? Министарство финансија: Размишља се и о подршци за незапослене грађане!
У 2020. години направљено је нових 106 небодера високих 200 метара и више, док су у години раније изграђена 133 таква објекта. Ово је најмањи број изграђених небодера од 2014.
Као разлог за то у ЦТБУХ су навели и пандемију коронавируса због које су обустављени бројни пројекти широм света. У њиховом годишњем извештају је наведено да је изградња девет небодера директно онемогућена пандемијом.
Овај пад десио се и у Кини као држави која предводи у градњи ових зграда. У овој земљи је направљено нових 56 објеката виших од 200 метара, што је за један мање у односу на 2019. годину. Међутим, ово смањење у Кини износи 40 посто у односу на 2018. годину.
Осим што су нагласили пандемију као узрок за то, у ЦТБУХ су оценили да је на смањење броја новоизграђених небодера у Кини утицао и покушај смањења дуга и промена става државе према градњи изузетно високих зграда. Пре четири године надлежни у Кини су позвали на крај "превелике, ксеноцентричне и чудне" архитектуре. У јуну прошле године забрањена је градња зграда виших од 500 метара.
Без обзира на то, у овој земљи се налази више од пола набодера изграђених 2020. широм света, а који су високи 200 метара и више.
Дубаи је град у којем је прошле године направљено највише небодера у поређењу с другим градовима света. Направљено је њих 12 и тиме је сустигнут кинески Шензен који је био светски број један када је реч о броју направљених небодера током године.
У New Yorku су изграђене две највише зграде у прошлој години - Централ Парк висок 472 метра и Вандербит висок 427 метара. То је први пут након пет година да су у једној години направљени највиши небодери, а да се при томе налазе изван Кине.
У Индији и Мексику су направљени највиши небодери у овим државама. Упркос неизвесности коју је донио Брегзит, у Лондону су изграђена четири објекта виша од 200 метара. То је највећи број новоизграђених небодера у главном британском граду током једне године.
ЦТБУХ је проценио да ће ове године у свијету бити направљено између 125 и 150 небодера висине 200 метара и више. Међутим, упозорили су да на број и даље може утицати пандемија. Подсетили су да рецесија из 2008. није допринела смањењу броја оваквих зграда све до 2010. и 2011. године.