Желите себе да прикажете у најбољем светлу? Користите 5 ФРАЗА уз које ћете звучати ИНТЕЛИГЕНТНИЈЕ
Олакшице које ће вам сигурно помоћи
Не карактерише вас само оно што кажете, него и начин на који то кажете. Постоје одређене речи и фразе које су често контрапродуктивне. “Business Инсидер” је на основу препорука психолога, инжењера и стручњака који су проучавали говор и понашање запослених, направио списак речи и фраза које треба избегавати.
Прочитајте и:
Сазнајте које фразе би требало да уклоните из свог речника и којим речима их можете заменити.
Уместо “НЕ МОГУ” реците “НЕ”
Студија из 2012. године објављена у часопису “Цонсумер Research”, открила је да када кажемо себи “не могу” НЕ УТИЧЕ на нас исто као реч НЕ. То значи да ће бољи утицај на вас имати ако кажете да нешто “не једете”, него да „не можете да једете”. Гледано са психолошке стране, тиме што кажете “не могу” само одлажете тренутак када ћете то појести.
У једном експерименту који рађен на женама које су учествовале на десетодневном семинару о здрављу и велнесу, учеснице су имале различите стратегије за постизање својих циљева. Резултати су показали да учеснице које су рекле “не могу” нису истрајале свих 10 дана, чак су и мање срећне од оних које су научиле да кажу “не”.
Уместо “АЛИ” реците “И”
У својој књизи “Откривање успомена” Бернард Roth објашњава зашто је “али” реч за избегавање.
- Када користите АЛИ стварате конфликт (понекад и разлог) тамо где га нема. Док када користите везник “И”, до вашег мозга долази информација како можете обавити и једно и друго - пише Рот.
Тако ћете, уколико кажете “Волео бих да идем у биоскоп и морам да одрадим посао”, наћи времена да радите обе ствари, што се не може рећи и за случај ако бисте употребили речцу “АЛИ”.
Уместо “МОРАМ” реците “ЖЕЛИМ”
У истој књизи Roth препоручује једноставну вежбу:
- У неколико следећих реченица уместо “МОРАМ ДА” које бисте изговорили, замените са “ЖЕЛИМ”. Ова вежба помаже да људи схвате да оно што раде у својим животима, чак и ствари које су мање пријатне, заправо је оно што су сами изабрали - пише Рот.
Један од Ротових ученика је имао осећај да МОРА да узме часове математике који су му били потребни за дипломски рад иако их је мрзео. У једном тренутку након завршетка, схватио је да је заиста желео да иде на те часове, јер га је испунио осећај да је користан и тиме је превазишао неугодност коју је имао седећи на тим часовима.
Рачуница је јасна: Колико је скупље плаћање на рате
Уместо “ЗАШТО” реците “ШТА”
Психолог Таша Ерих (Тасха Eurich) у својој книзи “Insight”, саветује читаоцима да уместо “ЗАШТО” користе реч која ће им помоћи да се суоче са тешком ситуацијом. Уместо да се питате “Зашто сам се збунио/збунила?”, реците: “Шта могу да учиним другачије у будућности?” или “Шта могу да научим из свега овога и да следећи пут будем успешнији?”
Ерих је објаснила да оно што је пронашла у својим истраживањима јесте да питањем “ЗАШТО” спуштате себе на нижи ниво задовољства собом. То је оно што вас чини депресивним и непродуктивним, а питањем “ШТА” сте оријентисани више ка будућности. Уместо што ћете себи рећи “Ја сам такав идиот”, користите позитивно самопоштовање, да би тако на вас и утицало.
Све већа истраживања су показала да је кључ успеха бити љубазан према себи онда када се све распада. Идеја је да са собом разговарате као са пријатељем коме је тешко. На тај начин, уместо да се срушите и потоноте, имате прилику да из сопственог искуства научите и пружите прилику да се вратите на прави пут.
Евро ПАДА, цене РАСТУ: У претходних девет месеци поскупели млеко, кафа, цигарете, али ТО НИЈЕ СВЕ
Уместо сталног “ДА”, повремено реците “НЕ”
Успешни људи савладали су уметност одбијања немогућих захтева. Можете чак и свом шефу повремено да кажете “НЕ” – докле год ствари постављате на прави начин. Уколико вам шеф додели пројекат, а ви већ радите на једном за који имате кратак рок да завршите (најкасније до сутра), упознајте га са ситуацијом и питајте да ли је потребно да то одложите? Дакле не треба слепо да се слажете са свим предлозима који су вам упућени, чак и када изгледа да је немогуће одбити.