10 застрашујућих древних спортова
Откријте коју су цену плаћали спортисти из давнина, кад је постојало само једно правило - победити.
Данашњем човеку спорт је изузетно важан део свакодневног живота. Толико важан да је немогуће замислити да га некад није било. Данас омиљени спортови нису старији од пар столећа. Надметања која су практиковали људи у стара времена неретко нису била ни мало џентлменска као данас. Штавише, крв и повреде су биле интегрални део угођаја.
10. Пиц или ти Оламалистли (Маје)
Један од најстаријих спортова у људској повести (сеже до 2.500 године пне.), пиц је осим такмичарског имао и културно-религијску, али и политичку димензију.
Играло се лоптом од каучука, а циљ је био пробацити "балон" кроз камени обруч који је био постављен усправно, на зиду који је граничио бедем. Неретко се дешавало да се сучеле тимови регионалних владара, а да улог буде власт. Ипак, овај спорт је остао најпознатији по обезглављивању које се јавља у позној историји цивилизације Маја, крајем првог миленијума нове ере. Тада су екипама додељиване улоге ликова из митологије, при чему је једна страна била предодређена да изгуби - како партију, тако и главе.
9. Харпастум (Римљани)
Претеча данашњег рагбија, харпастум је варијанта неколико ранијих грчких игара.
Харпастум је игра у којој је циљ био отети (само име значи "зграби") истоимену малу лопту и пренети је до противничког гола, у једној варијанти, док је у другој суштина била украсти лопту од противника и задржати је на средини терена. Пред почетак игре два тима су договарала колико ће партија да траје, а пошто није било правила понашања, повреде су биле иманентни део надметања.
8. Пецарошки обрачун (стари Египат)
Дисциплина истоветна средњовековним витешким турнирима, с том разликом да су улогу коња имали рибарски чамци.
Расправе око међа и места за риболов разрешаване су борбом на води. Посаде лаганих чамаца су нападале једна другу рукама, ногама и веслима, што је доводило до тешких повреда. Немали број учесника је завршавао трагично будући да многи нису знали да пливају, а да не помињемо нилске коње и крокодиле који су из тумарали водама највеће реке Африке.
7. Бузкаши (туркомански народи Средње Азије)
Овај јахачки спорт, настао негде између 10. и 15. века, сличи полу. Уз једну суштинску разлику...
Дисциплина која је преживела тест времена игра се и данас, а у Авганистану има статус националног спорта. За разлику од "елегантног пола", објекат игре у бузкашију је обезглављена лешина козе. Међутим, некада сврси послуже овца или теле. Повреде су последица употребе бича на противницима, иако је тако нешто забрањено.
6. Пато (Аргентина)
Амалгам пола и кошарке, спорт чије име значи патка на шпанском најмлађи је на овој листи.
Испрва је објекат игре била патка у корпи, отуда и име дисциплини. Како су се учесници такмичили за новац, тако је насиље током игре бивало велико, чесо са смртним последицама. Католичка црква је стога забрањивала спорт а "грешницима" претила искључењем из "стада". Упркос свему, спорт је опстао до данас, али су повреде скоро искорењене пошто су уведена правила понашања. Такође, уместо патке се користи лопта коју треба убацити у високи кош.
5. "Хе'е холуа" или ти санкање на лави (урођеници са Хаваја)
"Сурфовање санкама", како превод са матичног језика гласи, спорт је стар готово 2.000 година и један је од најопаснијих на листи.
Творац ове заборављене игре био је народ Пурепећа који је живео у данашњем Месксику. Играло се дрвеним штаповима и запаљеном пртеном лоптом, па је сасвим оправдано што су утакмице извођене углавном ноћу.
Влада Мексика изнела је приметне напоре како би овај занимљив спорт сачувала од заборава.
3. Наумахија (Римљани)
Дефинитивно један од најсуровијих спортова на списку изум је из доба Јулија Цезара.
Мање познати савременик гладијаторских игара, наумахија је била дакако монументалнија. Борилишта на римским "стадионима, чак и оно у Колосеуму, пуњена су водом и на њима су извођене режиране поморске битке у којима су учествовали осуђени преступници. Игра је трајала до оног трена кад је последњи члан једне стране убијен.
Најмасовнију наумахију приредио је император Клаудије 52. године, када се борило 100 бродова и чак 19.000 "морнара".
2. Харлинг (Ирска)
Овај старокелтски изум један је од најдуговечнијих спортова на свету, са 3000 година историје.
Харлинг је спојка хокеја и лакроса и најбржи је од свих спортова који се играју на пољу. Слиотар, мала лопта, ударена дрвеним палицама досеже чак 150 км/ч, што у већини случајева изазива барем модрице, ако не и теже озледе. И такав, савремени харлинг је далеко мирољубивији него у давним временима када су стотине учесника играле без правила, са само једним циљем - "згазити" противника.
1. Чанки (амерички староседеоци у сливу Мисисипија)
Једна од најстаријих творевина у Америци пре доласка белих људи, чанки је имао много већу улогу од чисто такмичарске.
Исходиште игре која је доприне уједињењу разних и бројних племена у басену Мисисипија је град Кехокија, који се налазио крај данашњег Сент Луиса. Обично се играла "један на један", мада су тимови могли да буду неограничено бројни, са циљем да се копљем погоди место где ће се упутити закотрљани камени диск.
Самоубиство је било редовна последица краја партије, али суициду нису прибегавали играчи, већ кладиоци који су умели да у коначан исход уложе целокупан иметак.