20 милиона долара годишње улагања, да би пратили светске трендове!
У ИТ инфраструктуру и Дата центре у Србији потребно је уложити од 10 до 20 милиона евра годишње да би се предузећа и цела привреда успешно развијали и пратили светске трендове, изјавио је данас Танјугу аналитичар ИТ тржишта у Србији Милован Матијевић.
Развој ИТ инфраструктуре је неопходан да би се успешно развијало тржиште телекомуникација, банкарски сектор, јавна предузећа, али и државне и све остале институције које морају да чувају одређену количину података, указао је Матијевић, који је организовао ДАТУМ конференцију "Дата центри и ИТ инфраструктура" и "Пословна софтверска решења" у Београду.
Највећа улагања у развој ИТ инфраструктуре у Србији спроводе телекомуникациони оператери и банке, које су такође велики инвеститори у ту област, због развоја електронског и мобилног банкарства, истакао је Матијевић.
Он је указао да је на Дата центрима базирано пословање свих великих технолошких и ИТ компанија, које у свом раду морају имати изузетно квалитетну информатичку подршку.
"У Србији захтеви корисника да имају приступ информацијама и подацима у сваком тренутку и на сваком месту, терају компаније понуђаче да имају "озбиљно" развијену ИТ инфраструктуру", казао је Матијевић.
Мобилни оператери, истакао је, предњаче у развоју те инфраструктуре, а у Србији је у плану и развој мобилне технологије четврте генерације, која ће значајно допринети повећању постојећих капацитета и убрзању протока информација.
Он је указао да цео концепт развоја ИТ инфраструктуре, последњих 10 година, бележи велики раст у свету, као и у Србији, захаваљујући великој количини података који свакодневно настају.
На скупу ће се, најавио је он, представити 12 компанија које послују у Србији са својим новитетима за развој ИТ инфраструктуре, а међу њима и компанија Шнајдер електрик која у Србији има ИТ фирму у којој је запослено око 1.000 људи.
Представници те компаније су указали на значај енергетске ефикасности јер сва опрема која се користи за ИТ инфраструктуру троши много енергије, односно за три до пет година потроши струје у вредности једнакој самој инвестицији у опрему.
Ако је инвестиција у Дата центре око 10 милиона евра, ти центри ће направити за три до пет година рачуне за струју у истој тој вредности, због чега је важно водити рачуна о енергетској ефикасности и уштедама, речено је на конференцији.
Таква енергетски ефикасна решења компанија Шнајдер електрик, између осталих, развија у својој фирми у Новом Саду.
Представници компаније Енел указали су да је важно да Дата центри, на које се компаније ослањају у свом раду, буду изграђени у складу са бизнис планом сваког појединацног предузећа.
Та чињеница се међутим, како је истакнуто, често занемарује и због тога ти Дата центри не могу да задовоље потребе посла којим се та компанија бави или су са њим неусклађени, због чега су и трошкови одржавања тих центара већи.
Прочитајте и: