4 једноставна корака да заувек избришете податке са Андроид телефона
Решили сте да продате свој Андорид телефон, али ниједна опција не брише све податке које имате на свом уређају. Судећи по истраживању компаније Аваст класични “factory ресет” који имамо на телефонима, не брише трајно податке, а веома лако их је повратити и ако се чине уклоњеним.
Иако "Гоогле" још увек није давао никакве званичне информације поводом ових тврдњи, истраживачи из “Цнет-а” објаснили су како трајно обрисати све податке са вашег уређаја.
Пре него што решите да обришете све што имате на телефону, енкриптујте га. Ово ће вам користити и уколико га на пример изгубите јер ће јако тешко неко приступити вашим приватним подацима. Процес енкрипције ће шифровати све податке на уређају, а чак и уколико их “factory ресет” не обрише биће потребан посебан кључ како би их неко дешифровао.
Опцију је врло лако пронаћи. Идите у “settings”, затим “security” и одаберите опцију “Encrypt пхоне”. Како би енкриптовање почело неопходно је уређај повезати на пуњач, а у зависности од количине података које имате на телефону зависиће и време које ће бити потребно да се процес заврши.
Следећи корак ка успешном брисању свих података са вашег Андроид телефона је “Factory ресет”. Идите у “Settings”, затим “Бацкуп & ресет”, “Factory дата ресет” и обришите све податке. Уколико желите нешто да сачувате са вашег уређаја обавезно пре овога урадите “Бацкуп” свих ствари које не желите да изгубите.
Прва два корака ће бити довољно за већину људи, међутим уколико имате поверљиве ствари које никако не желите да падну у погрешне руке, постоји још један слој заштите када је у питању брисање информација са Андроид телефона. Када се “Factory ресет” заврши, ваш уређај напуните лажним фотографијама, контактима, и другим подацима. Зашто? Упркост популарном веровању, када обришете неки податак, он не нестане са вашег телефона, већ само та меморија постаје слободна за уписивање. Тек када поново упишете неки податак у ту меморијску ћелију податци стварно нестану. На тај начин ћете додатно отежати повраћај старих информација.
Када сте телефон напунили лажним подацима, урадите још један “Factory ресет” како би обрисали тај садржај са уређаја. Ово ће још више отежати посао ако неко покуша да приступа реалним подацима који су обрисани након првог ресетовања на фабричка подешавања. Разлог томе је што су они бити закопани испод лажног садржаја које сте убацили у претходном кораку.
Уколико сте још параноични да ће неко приступити поверљивим подацима са вашег телефона, урадите корак три и четири неколико пута.
Погледајте још и:
ТРЕБА ЛИ БАКШИШ: Терминатор постао конобар!