ЗА ЗДРАВУ ВАГИНУ: 6 ствари које свака жена мора да зна о ГЉИВИЧНИМ инфекцијама
Такозвани "превентивни" методи лечења могу да изазову више штете но користи.
Чак и да никада нисте имали гљивичне инфекције, велика је вероватноћа да ћете их добити. Три од четири жене их проживе бар једном у животу, а свака друга има сличне муке чешће. То ништа није чудно јер је кожа природно станиште гљивица, поготово око вагине. Када нешто поремети природну равнотежу здравих бактерија око вагине, гљивице се размножавају готово неконтролисано. Симптоми који се потом јављају су свраб и пецкање. Неке чињенице основне о овим инфекцијама нису познате свим женама, чак и онима које су такву муку већ осетиле.
Ако осетите пецкање, свраб, бол током секса, али и густи бели секрет без мириса у вагини, могуће је да нисте задобили гљивичну инфекцију. Многе жене које мисле да пате од тога, заправо имају бактеријску вагинозу или, ако осећају бол и пецкање током мокрења, инфекцију уринарног тракта. Због тога што је тешко разликовати симптоме, јако је важно потражити мишљење стручњака.
То што знате који су симптоми гљивичних инфекција не мора да значи да сте професионалац. Важно је то знати јер је лако купити препарате за њихово третирање, али то није увек паметно решење. Лош третман може да изазове још интезивније упале уринарног тракта. Доктор је тај који ће вам одредити који су вам лекови потребни - да ли они који се употребљавају орално или су довољне креме које смањују упале.
Гинеколози говоре како ваша вагина сама ради процес чишћења. Зато гелови, парфеми и слични производи нису потребни. И не само што вам нису потребни, него су лоши. Они кваре равнотежу здравих бактерија и вагина је тако подложнија утицају гљивица, пише британски "Тиме".
Гљивичне инфекције, технички гледано, не преносе се сексуалним путем. Међутим, секс може нарушити баланс здравих бактерија. У сваком случају, добро је посетити гинеколога ако након секса са неким приметите гљивице - да бисте тако искључили партнера који је потенцијални преносник.
Вероватно сте чули причу да влажни купаћи костими изазивају праву катастрофу. Доктори често саветују да је добро променити влажне купаће или знојаву одећу након вежбања јер се гљивице размножавају у топлим условима. И то је истина. Међутим, то превасходно важи за жене које су већ боловале од сличних инфекција, а не за читаву популацију. Дакле, ако често имате проблем са гљивицама - клоните се мокрих купаћих. У супротном, вероватно је све у реду.
Факторе ризика носи све што мења ниво хормона, попут пилула за контрацепцију, али и превише стреса, узимање антибиотика, повишен ниво шећера у крви... Ако спадате у неку од ових категорија, посаветујте се са лекаром да направите стратегију за убијање гљивица.