Администратори мреже: професија будућности!
Потражња за струцњацима који се баве одржавањем мрежних система у првом кварталу ове године порасла је скоро 15 одсто у односу на исти лањски период, показало је истраживање Високе школе струковних студија за информационе технологије (ИТС).
Готово свака компанија данас има потребу за администраторима мрежа, онима који се баве одржавањем мрежних система, али није довољно познато да је реч о Microsoft и Linux стручњацима.
Број огласа у којима се тражи познавање Linux оперативног система објављених на порталима poslovi.infostud.com и www.poslovi.rs порастао је за једну осмину.
Колико су ови струцњаци тражени данас на тржишту показују и подаци да су администратори мрежа на листама најтраженијих ИТ вештина за 2014. годину "скочили" за чак пет места у односу на претходну годину.
Према резултатима истраживања које сваке године спроводи портал Computerworld.com, скоро трећина испитаних компанија навела је да планира у 2014. да запосли администратора мрежа, док је у 2013. овакве планове имала петина компанија.
Администратори мрежа су такоде ушли и у шест најплаћенијих ИТ индустрија, према истраживању овог портала. Њихова просецна годишња зарада у Америци је процењена на 73.000 долара.
За Linux струцњаке и све оне који желе да раде као администратори мрежа значајан је податак да је и у Србији отворен први овлашћени Linux тренинг центар (Linux Professional Институте - ЛПИ).
Овај тренинг центар отворен је на ITAcademy која послује у оквиру компаније ЛИНК гроуп у Београду. На департману за администрацију на ITAcademy се школују струцњаци и за Microsoft и Linux администрацију.