Адвокат породице Ћурувија: "Нико сем Милошевића није могао дати налог служби за тако нешто"
БЕОГРАД - Пуномоћник породице убијеног новинара Славка Ћурувије, Слободан Ружић рекао је данас да од суђења оптуженима за то убиство очекује да утврди чињенице које ће указати ко је био налогодавац убиства Славка Ћурувије.
"Према мом мишљењу, у то време нико није могао сем Слободана Милошевића да да налог служби за тако нешто", рекао је Ружић новинарима испред Специјалног суда где је је данас почело суђење за убиство Ћурувије.
Коментаришући одбрану првооптуженог Радомира Марковића, Ружић сматра да је он кренуо у контранапад јер оспорава све досадашње правоснажне пресуде против њега (којима је осуђен на 40 година затвора за злочин на Ибарској магистрали и убиство Ивана Стамболића).
"Марковићева одбрана је уопштена, није се уопште изразио о убиству Ћурувије већ углавном прича о свом прогону",рекао је Ружић.
Подсећања ради, на оптуженичкој клупи наћи ће се некадашњи начелник Ресора ДБ Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић и главни обавештајни инспектор у Другој управи Ресора Ратко Ромић, док ће се припадник резервног састава тог ресора Милану Кураку судити у одсуству јер је у бекству и за њим је расписана међународна потерница.
Милорад Улемек Легија као кључни сведок
Кључни сведок тужилаштва у овом поступку, након чијег исказа је покренута званична истрага прошле године у јануару, је некадашњи припадник ДБ, односно командант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија, који се налази на издржавању казне од 40 година затвора.
За убиство Славка Ћурувије им прети казна од 30 до 40 година притвора
Оптужницом Тужилаштва за организовани криминал оптужени се терете да су "из ниских побуда" убили новинара и власника листова "Дневни телеграф" и "Европљанин" Славка Ћурувију 11. априла 1999. године, односно да су извршили кривично дело тешко убиство за које је запрећена казна од 30 до 40 година затвора.
Подесћамо, Марковић се терети да је то дело извршио подстрекавањем, а остали су оптужени као саизвршиоци. Ћурувија је убијен на Ускрс, 11. априла 1999. године, током НАТО бомбардовања СР Југославије, у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа. Са Ћурувијом је у време убиства била његова невенчана супруга Бранка Прпа, која је том приликом задобила лаке телесне повреде пошто су је нападачи онесвеститли ударцем у главу.