Адвокати најављују радикализацију штрајка
До сада није било разумног приступа овом проблему и власти није битно што правосуђе стоји, истакао је председник Адвокатске коморе Србије
БЕОГРАД - Председник Адвокатске коморе Србије (АКС) Драгољуб Ђорђевић изјавио је данас да се размишља о "озбиљној радикализацији" штрајка адвоката који траје више од три месеца, колико ни правосуђе не функционише.
"То ће се у сваком случају десити јер је неопходно", рекао је Ђорђевић о "радикализацији" на конференцији за новинаре на којој су били и председници Адвокатске коморе Београда (АКБ) Слободан Шошкић и Адвокаске коморе Војводине Срђан Сикимић, као и чланови преговарачког тима адвоката у преговорима са Министарством правде. Ђорђевић је истакао да је за одлуку о заоштравању протеста овлашћен Управни одбор комореали није рекао шта би то могло да буде.
"Радикализација је могућа на много начина, и бићете обавештени у најскорије време", истакао је председник АКС. Ђорђевић је оценио да је доношење Закона о јавном бележништву експеримент "ин виво" иза којег стоји "велики брат" чије ће, како је истакао, име изнети током "радикализације штрајка".
"До сада није било разумног приступа овом проблему и власти није битно што правосуђе стоји", рекао је Ђорђевић и упитао којим то механизмима држава може да без аквокатуре обезбеди несметано функционисање правосудног система.У том случају, како је навео, неће постојати ни владавина права ни адвокатура, додајући да "преко силе" држава може да се свети само грађанима, а не адвокатима и да ће у том случају највише штете трпети управо грађани.
И председник АКБ Слободан Шошкић оценио је да правосуђе не може да функционише на претњама којима се, како је рекао, остварују "зла решења".
"То је претња која демантује саму суштину преговора", рекао је Шошкић поводом изјаве министра правде Николе Селаковића да држава има механизме да обезбеди несметано функционисање правосуђа.Чланица тима адвоката у преговорима с Министарством правде, Јасмина Милутиновић рекла је да Министарство није спремно да суштински промени Закон о јавном бележништву и пратеће прописе.
"Ми смо спремни за наставак преговора ако Министарство да гаранције да ће се у разговорима кренути са суштином проблема", рекла је она додајући да је до сада Министарство правде заступало политички приступ у преговорима.
Представници адвокатских комора оценили су као "непријатну и разочаравајућу" Уредбу Министарства финансија према којој ће порез на додатак паушалних обавеза до 10 одсто важити за оне адвокате који су поднели жалбу, а њих је свега 240.