Ахметов, свргнути краљ Доњецког басена
О Ринату Ахметову се у последње време мало говори. Милијардер са истока Украјине морао је да напусти свој родни град Доњецк. Данас живи у Кијеву. Утицај у Доњецком басену је изгубио, али изгледа да не одустаје.
"То да не могу да будем у својој домовини и да под ногама не смем да осетим тло Доњецка, за мене би била највећа казна." Човек који стоји иза ових речи зове се Ринат Ахметов. "Ја сам патриота", наглашава овај милијардер стављајући обе руке на груди, поред срца.
Ова необична сцена догодила се крајем децембра 2013. године у источно-украјинском граду Доњецку. Ахметов је тада важио за некога ко нерадо говори за медије. Због тога су се новинари чудили када је без телохранитеља прошао у црном мерцедесу. Овај 48-годишњак је олигарх. У народу га помало иронично и помало злочесто називају "краљ Донбаса". Тога дана се појавио у једноставној јакни и тренерци, поносно изјавивши како није побегао у иностранство.
У том тренутку су у главном граду Кијеву одржаване демонстрације против про-руског курса тадашњег председника Виктора Јануковича. Опозиција од Запада захтева увођење санкција против ауторитарног режима - и против Ахметова, који је тада припадао најужем кругу владајуће Партије региона.
Олигарх у бекству
Данас Ахметов из далека посматра како се његова домовина уништава. Када су након смене власти у Кијеву проруски демонстранти у источно-украјинским провинцијама Доњецк и Луганск прогласили Народну републику, Ахметов је морао да напусти Доњецк. Ипак он је и даље најбогатији човек Украјине. Украјинско издање економског магазина Форбс у мају ове године је његово богатство проценило на више од 11 милијарди америчких долара. Ипак "краљ Донбаса" је изгубио свој дом.
Још у јулу је Ахметов наступао на украјинској телевизији говорећи реченице попут "Доњецки басен се не сме бомбардовати". Он је емотивно говорио о миру. Позивао је демонстранте и украјинску владу на преговоре. У међувремену се повукао из јавности. У преговорима не учествује, барем не званично. Његова фондација помаже избеглицама и шаље конвоје помоћи са животним намирницама и медикаментима у регионе који желе да се отцепе. О томе извештава Служба за односе са јавношћу његове финансијске групе "System Цапитал Манагемент" (СЦМ).
Да ли је Ахметов желео да искористи демонстранте?
У Украјини се месецима нагађа о улози Ахметова у политичким догађајима у рударском региону Доњецка. Неки верују да је овај милијардер демонстранте искористио за сопствене циљеве. "Он је радио тако као да не жели да се меша. Ипак догађаји говоре у прилог томе да је имао интереса за постојање контролисаног сепаратизма", каже за DW новинар Серхиј Хармш из Доњецка. Ахметов је веровао да ће након промене власти у Кијеву на тај начин моћи да заштити своју економску империју, додаје овај новинар.
Самозвани "народни гувернер Доњецке области" Павел Губарев је у једном интервјуу тврдио да је Ахметов на почетку финансирао бројне демонстранте. Сам олигарх је то демантовао. Оно што је сигурно јесте да је Ахметов јавно увек говорио да Донбас треба да остане део Украјине, наравно са великом аутономијом. Он је у априлу посетио проруске демонстранте испред зграде локалне управе у Доњецку, коју су били заузели, и покушао је да примири духове. Крајем маја његов тон је постао оштрији. "Доњецка народна република вара људе", рекао је он. Потом је позвао запослене у својој фабрици на демонстрације против. Ипак свакодневно пуштање фабричких сирена или трубљење из аутомобила имали су само симболички карактер.
Контролу над Донбасом - како економску, тако и политичку коју је имала његова странка - Ахметов је изгубио још у пролеће и то у корист вође демонстраната, који је тада стигао из Русије, верује новинар Хармаш. Према његовим речима олигарх сада покушава да поврати контролу. Хармш сумња да му то може поћи за руком: "Они, који сада имају митраљезе, знају шта значи имати власт. Они желе да остану владари у региону."
Нови услови, нова странка
Ахметов сада из Кијева жели да управља својом СЦМ империјом, која осим погона за производњу челика, обухвата и предузећа за производњу енергије, за телекомуникације, банке и медије. Чини се да му то и полази за руком. Његово предузеће које се бави снабдевањем енергијом ДТЕК и даље главни град снабдева струјом, грејањем и водом. Тако од Ахметова зависи хоће ли се милиони грађана Кијева наредне зиме смрзавати или не.
Олигарх из Доњецка подржава новог украјинског председника Петра Порошенка и његов мировни план за Донбас. Нови властодржац у Кијеву очигледно оставља на миру Ахметова јер му не прете никакве тужбе. На превременим парламентарним изборима, одржаним крајем октобра, Ахметов се није кандидовао. Ипак неки од директора његових фабрика у августу су основали нову "Индустријску странку Украјине". Овај милијардер се нада да ће уз помоћ ње вратити утицај на украјинску политику.
Прочитајте и:
Украјина: Ахметов без подршке на изборима?
Меркел тражила од Путина да утиче на проруске активисте