БРИТАНСКИ ЛИСТ ТВРДИ: Ко се чуди што избеглице имају паметне телефоне је ИДИОТ
"Хеј, ти људи који долазе из Сирије нису сиромашни, сви имају паметне телефоне!" Ово је један од коментара који кружи друштвеним мрежама, а британски Индепендент, уз извињење, свима који тако мисле има да поручи да су "идиоти".
Ништа чудно не би смело да буде у томе што Сиријци са собом носе телефоне, који су им често насушна потреба, да остану у контакту са својима. Њима је зато једна од главних "опсесија" да те телефоне напуне, тј. да не остану без батерије.
Овакви коментари су само доказ да ксенофобија тражи да се "закачи" за било шта, пише Индепендент.
Зато су се осврнули на то колико је Сирија богата, и колико треба да будемо изненађени тиме што сви долазе са смартфоновима?
Средње богати
Сирија није богата, али ни сиромашна земља. Судећи по Светској банки, овде су на снази "ниже средња примања". Сирија је 2007. године имала већи бруто национални доходак по глави становника од Египта, са цифром од 1850 долара. Египат је имао 1620.
Према појединим изворима, 2014. године је Сирија имала 84 мобилна телефона на 100 становника, док је Египат имао 110 телефона на 100 становника. Па ипак, пита се Индепендент, нико се није чудио када су Египћани користили паметне телефоне 2011. године, у револуцији коју су подржавали. (мисли се на Велику Британију - прим.аутора).
Зашто су сада сви изненађени кад, барем на папиру богатија земља, тј. њени одбегли становници носе паметне телефоне?
Зашто да не?
Сад кад знамо да Сирија није заглибила у сиромаштву и да има много мобилних телефона, поставља се питање зашто паметних телефона? Зашто да не?
На Западу многи људи поседују рачунаре, лап-топове и таблете као и мобилне телефоне. Али ако би требало да се одрекнете свега што поседујете, и живите са 1850 долара годишње, као што сваки просечни Сиријац чини, после одеће и хране, шта бисте следеће купили? Тешко је смислити нешто корисније од паметног телефона, поготово ако бежите од свог дома.
Ако вас и даље мучи што избеглице не носе Нокију 3310, размислите и зашто сада готово сви имају телевизоре са равним екраном?
Јесте ли скоро пробали да купите неки другачији тв? Тешко да ћете наћи.
Андроид телефон, са камером, великим екраном, и свиме што треба, нађе се за мање од 100 долара. Ушли смо у навику да мењамо телефоне сваку годину, две, модели се само мењају и застаревају, цене им падају.
Индепендент пише да је могуће купити другу генерацију iPhone-a за око 25 долара. То су телефони који служе одлично иако су неколико година стари. Уз то, има много више телефона у промету него људи на свету, тако да било ко, ко може да приушти телефон, (као на пример милиони Сиријаца) већ поседује један.
На крају: колико треба да будемо изненађени што они поседују телефоне "паметне генерације"?
Не много.
Свет није подељен на „богате“ и „сиромашне“ – и требало би да преиспитамо наше предрасуде , нарочито о земљама из којих долазе избеглице ових дана.