АЛАРМАНТНО: Сваки четврти студент жртва дискриминације
БЕЧ - Скоро сваки четврти студент на аустријским високим школама имао је искуства са дискриминацијом, показала је студија Института за више студије.
Студија је показала да је 23 процената имало искуства са дисркиминацијом. Натпросечно често су дискриминацијом погођени студенти уметничких факултета (32 процента), ређе они на високим струковним школама (17 процената). Укупно 72 процента је такође навело да није нигде пријавило ове случајеве.
Жене се чешће осећају дискриминисано
За потребе ове студије је крајем 2014. године урађено online анкетирање 3.660 студената на факултетима и струковним школама. Жене (27 процената) се осећају чешће дискриминисане него мушкарци (18 процената), лезбејке, хомосексуалци, бисексуалци и трансродне особе (31 проценат) што је такође учесталије од просека.
Када је реч о странцима, особе из земаља изван Европске уније тачније њих 42 процента је имало искуства са дискриминацијом што је чешће него што то доживљавају студенти из Немачке (32 процента).
Аутори студије су се концентрисали примарно на дискриминацију на основу рода и порекла. Показало се да се дискриминација доживљава најчешће на предавањима (14 процената) затим у радним групама (пет процената) односно приликом испита (четири процената). Показало се да се дискриминација доживљава најчешће од стране других студената и наставника, о чему је посведочило по дванаест процената у оба случаја. Изузеци су студенти уметности који се натпросечно често осећају дискриминисаним од стране својих предавача, док студенти странци на свим високообразовним установама осећају на својој кожи дискриминацију првенствено од стране других студената.
Најчешће форме дискриминације су вербални напади или двосмислене шале (десет процената ), приписивање неспособности и стереотипизација ( такође десет процената ), употреба дискриминишућих појмова (осам процената ) и неједнака прерасподела ресурса (седам процената).
Физичко насиље се догодило у случају једног процента, а десет процената жена и три процената мушкараца се осетило дискриминисаним чисто на основу свог пола.
Ауторка студије Берта Терзиева је рекла да се осећај дискриминације разликује од особе до особе и од струке до струке. "Већа погођеност на универзитетима уметности има везе са великим уделом жена и странаца као и мањим групама на њима, те је зато присутна и дискриминација од стране предавача.
Предавачи обично дискриминишу студенте на основу рода, док дискриминација у односу на порекло се више дешава од стране других студената. Свакако је сваки десети студент навео да би мањи удео странаца био бољи за климу на факултетима, док се четвртина заложила за ограничени приступ странаца на високим школама.