Вучић: Србија поштује право на миран живот грађана Израела
БЕОГРАД - Председник Владе Републике Србије Александар Вучић примио је амбасадора Израела Јозефа Левија са којим је разговарао о европском путу Србије, економској ситуацији и спровођењу планираних реформи.
Тема разговора били су и сукоби на Блиском истоку. Саговорници су изразили наду да ће се ситуација решити мирним путем и да ће доћи до нормализације свакодневног живота.
Премијер Вучић је истакао да Србија поштује право државе Израел на постојање и миран живот њених грађана.
Односи Израела и Србије засновани су на дубокој солидарности и разумевању јеврејског и српског народа, ми смо пријатељи одувек и заувек и ништа то пријатељство неће уздрмати, сматра амбасадор Израела у Београду Јозеф Леви.
Јозеф Леви је рођен 1962. године у Ранани у Израелу. Одрастао је са мајком која је из Ирана и оцем из Авганистана. Дипломирао је са одличним просеком на хебрејском универзитету у Јерусалиму - одсек историје Блиског истока. Неколико година касније дипломирао је и на основним студијама права на истом универзитету.
Леви је аутор пет романа на хебрејском језику од којих су 2 постала бестселери док су три преведена не европске језике. Три његова дела су у процесу филмске адаптације а Леви је као млађи објављивао и есеје и критике у израелским књижевним магазинима.
У периоду од1983. до 1987. је био официр у израелској обавештајној служби.
Јозеф Леви о Србији и Израелу
Односи Израела и Србије нису почели данас, нису почели ни када су Србија или Израел успостављени као државе. Наши односи су засновани на дубокој солидарности и узајамном разумевању наших народа. Ми заиста волимо Србију а односи Србије и Израела су из године у годину све јачи на свим пољима, рекао је медијима амбасадор Израела у Београду.
"Имате одличну локацију и невероватне људске ресурсе, то мора да доведе до економског ускрснућа, до економског чуда", навео је Леви.
Израелски амбасадор сматра да је само небо граница што се тиче економије. Наши народи знају мостове који су нас спајали у прошлости - то су заједничка страдања, заједничка вера и крвава историја током које смо заједнички пролазили кроз тешка времена. Он тврди да морамо да градимо мостове који ће нас превести преко агоније сиромаштва, а то су мостови економије - локомотива економског напретка је паметна пољопривреда.
"Ја у то верујем, а верују и многи у Израелу - да би Србија могла да постане извор хране за Европу. Са свим предностима које имате, сјајном територијом, радним људима, водама, рекама које имате, плодном земљом Војводине и других крајева земље, постоји природна веза између онога што ви имате и што ми можемо да понудимо и бројни су начини на које можемо да сарађујемо", трвди он.